wtorek, 11 grudnia 2012

Jubileuszowe X „Słowa, Słówka i Półsłówka”

10 grudnia 2012 r. w pięknej sali widowiskowo-kinowej górowskiego Domu Kultury odbył się finał X Międzypowiatowego Gimnazjalnego Konkursu Językowego „Słowa, Słówka i Półsłówka”, organizowanego przez Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Rafała Jurkowlańca, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Pani Beaty Pawłowicz i Burmistrza Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz. Patronat medialny objęli: TV Master w Głogowie, Radio Elka, Przegląd Górowski i Życie Powiatu. 

X potyczki językowe zaszczycili swą obecnością szacowni goście, wśród nich pan Sławomir Bączewski – reprezentujący Starostę Powiatu Górowskiego, pan Tadeusz Otto reprezentujący Burmistrza Góry, p. Zofia Hanulak – emerytowana polonistka, długoletnia dyrektorka LO w Górze, p. Danuta Piwowarska-Berus – dyrektor DK w Górze, p. Bernard Bazylewicz – dyrektor PCDN i PPP w Górze, p. Wioletta Skupin – przewodnicząca Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 w Górze oraz dyrektorzy miejscowych szkół: p. Małgorzata Patrzykąt, p. Alina Borzym, p. Lilianna Biedulska, p. Bożena Domańska i p. Janusz Ruszkiewicz. 

W X „Słowach, Słówkach i Półsłówkach”, których głównym celem jest upowszechnianie kultury języka polskiego wśród młodzieży, wzięło udział 10 czteroosobowych zespołów, reprezentujących gimnazja powiatu górowskiego, leszczyńskiego, rawickiego i głogowskiego. W tym roku po raz pierwszy z gimnazjalistami rywalizowali studenci Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Drużyna w składzie: p. Regina Kumala, p. Ewa Osuch, p. Ewa Wysocka, p Jerzy Żywicki – wzięła udział w części finałowej konkursu i wykazała się ogromną wiedzą z zakresu poprawnej polszczyzny. 

Drugi etap konkursu odbywał się w obecności zgromadzonej publiczności, która – dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez organizatorów – mogła śledzić zadania konkursowe, a także ocenić poziom swojej sprawności językowej. Na widowni zasiadły drużyny, którym w tym roku nie udało się zakwalifikować do ścisłego finału – reprezentanci Gimnazjum w Wąsoszu, Gimnazjum nr 1 w Rawiczu i Gimnazjum nr 1 w Lesznie, Gimnazjum nr 2 w Górze i Gimnazjum w Naratowie. 

Zadania konkursowe dotyczyły kultury języka, szczególnie grzeczności językowej i obejmowały zagadnienia poprawnościowe z zakresu fleksji, frazeologii, słownictwa, słowotwórstwa, stylistyki, interpunkcji i ortografii. 

Po bardzo wyrównanej rywalizacji zwyciężyła drużyna Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Głogowie, drugie miejsce zajęli gospodarze – Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze oraz studenci Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, miejsce trzecie – drużyna Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Niechlowie, a kolejne miejsca zajęły zespoły Gimnazjum im. św. Huberta w Czerninie (IV m.) i Gimnazjum w Jemielnie (V m.). 

Wszyscy uczestnicy ścisłego finału otrzymali dyplomy i książki, m.in. słowniki wydawnictwa PWN, nagrody rzeczowe i pamiątkowe zdjęcia. Przyznano również nagrody indywidualne uczennicom, które najlepiej rozwiązały test językowy w pierwszym etapie konkursu: 

Patrycji Skupin – 51 p. – Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze, 

Darii Puchalskiej – 47 p. – Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Głogowie. 

Podziękowania oraz nagrody książkowe otrzymali także nauczyciele języka polskiego, którzy po raz kolejny wspaniale przygotowali swoich uczniów do konkursu. Nagrody wręczyli dyrektor Gimnazjum nr 1 w Górze – pani Mariola Żywicka oraz p. Sławomir Bączewski, p. Tadeusz Otto i p. Bernard Bazylewicz. 

Stanisław Szober – polski językoznawca, autor "Słownika ortoepicznego", 

znanego później pod nazwą "Słownik poprawnej polszczyzny” – powiedział, 

że „Kultura języka zaczyna się tam, gdzie się zaczyna świadomość językowa, gdzie ludzie nie tylko mówią, lecz zastanawiają się nad tym, jak mówią.” Mamy nadzieję, że konkurs „Słowa, Słówka i Półsłówka” tę świadomość pogłębia. Szczególnie dziś, w tych jakże „specyficznych czasach", z dbałością o kulturę języka i troską o ten największy narodowy skarb bywa różnie. Zdarza się, że nie szanujemy mowy ojczystej, używamy wulgaryzmów i wyzwisk, mówimy niepoprawnie.Tymczasem uczestnicy zmagań z polszczyzną dowiedli, że jest inaczej i nie odstrasza ich fakt, że niektóre rzeczowniki w języku polskim mogą mieć aż 14 różnych form fleksyjnych. Nie obawiają się też wymowy łamańców językowych typu „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". 

Wszystkim uczestnikom X „Słów, Słówek i Półsłówek” gratulujemy pasji poznawczej oraz rzetelnej wiedzy z zakresu poprawności językowej i kultury języka! 

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom i przyjaciołom konkursu: 

Panu Piotrowi Wołowiczowi – Staroście Powiatu Górowskiego, 

Pani Irenie Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry, 

Panu Hubertowi Wirthowi – Prezesowi Zarządu KGHM Polska Miedź w Lubinie, 

Panu Romanowi Jagielle – Prezesowi "CHEMEKO - SYSTEM", 

Pani Danucie Piwowarskiej-Berus – Dyrektorowi Domu Kultury w Górze, 

Panu Władysławowi Stanisławskiemu – Prezesowi PSS „Społem” w Górze, 

Panu Tadeuszowi Wojtczakowi – Prezesowi Zakładów Przemysłu Drzewnego „Tartak” w Górze, 

Pani Wiolecie Skupin - Przewodniczącej Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 w Górze, 

Panu Bernardowi Bazylewiczowi - Dyrektorowi PCDN i PPP w Górze, 

Panu Michałowi Baworowskiemu - Dyrektorowi PKO w Górze, 

Panu Piotrowi Kobylańskiemu - Dyrektorowi WBK w Górze, 

Panu Tomaszowi Multańskiemu - Nadleśniczemu Nadleśnictwa Góra Śląska, 

Panu Ireneuszowi Weledzie – Notariuszowi Kancelarii Notarialnej, 

Państwu Wiesławie i Stanisławowi Lesiakom – Właścicielom Zakładu Fotograficznego „Foto-Józef” w Górze. 

Dziękujemy Państwu za pomoc w organizacji konkursu oraz za przekazanie cennych nagród książkowych, rzeczowych i słodkiego poczęstunku. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za wzięcie udziału w X potyczkach językowych, które w tym roku prowadzili: Sylwia Tumiłowicz i Bartosz Bezwerchny – uczniowie klasy 1a. Dziękujemy młodym artystom: recytatorowi Błażejowi Kostykowi (1d), przygotowanemu przez p. Teresę Pankiewicz i wokalistkom Natalii Zajączkowskiej (2b), Kamili Jarząb (3b), Ilonie Adutis i Kasi Muszyńskiej – akompaniament (3a) oraz ich artystycznemu opiekunowi p. wicedyrektor Anecie Jusce. Dziewczęta wprowadziły nas w klimat subtelnej poezji śpiewanej. 

Szczególne podziękowania kierujemy do Gości i Sponsorów, którzy swoją obecnością uświetnili X Międzypowiatowy Gimnazjalny Konkurs Językowy „Słowa, Słówka i Półsłówka”. 

Do zobaczenia za rok! 

B.B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz