18 maja w całej Polsce odbywało się wydarzenie pod nazwą „Noc muzeów”. Impreza nie ominęła także naszego miasta. Jedną z atrakcji, było zwiedzanie Wieży Głogowskiej. Jest to pierwsza noc muzeów w Górze, podczas której Wieża Głogowska była udostępniona dla zwiedzających. Smaczku temu wszystkiemu dodawało to, że nie było to zwykłe otwarcie. Planowo jeden z najstarszych obiektów w naszym mieście otwarty miał być od godziny 2000 do 2200. W rzeczywistości najwięcej zwiedzających gromadziło się w okolicach godziny 2200, dlatego też można było podziwiać pięknie rozświetloną panoramę naszego miasta do godziny 2300.
Oprócz wspaniałych widoków za oknem, każdy kto wdrapał się na najwyższe piętro, mógł zobaczyć jak zamontowane są współczesne zegary, podziwiać zabytkowy mechanizm zegarowy, który jest już na emeryturze, oraz zobaczyć i usłyszeć z bliska w jaki sposób brzmią około 300 - letnie dzwony wybijające pełne godziny zegarowe.
Uczestnicy "Nocy muzeów", która trwała w naszym mieście od godziny 1700, byli świadkami nietuzinkowej bitwy rozgrywającej się właśnie pod obronną basztą. Do starcia doszło około godziny 2100, kiedy to rycerze Bractwa Rycerskiego Ziemi Górowskiej działającego przy Domu Kultury w Górze stanęli do bitwy. Sypały się iskry, w powietrzu latały miecze, a nawet hełm walczych ze sobą rycerzy. Tą krótką inscenizacją choć na chwilę przenieśli nas w czasy średniowiecznych starć, które kilkaset lat temu były normą przy tego rodzaju budowlach. Po walce można było indywidualnie dotknąć rycerskiego miecza, ubrać rękawice czy przymierzyć hełm.
Udostępnienie Wieży Głgowskiej dla zwiedzających od początku roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie tylko obecni mieszkańcy Góry zwiedzają zabytek. Przyjeżdżają dawni mieszkańcy miasta, oraz turyści, którzy chcą zobaczyć to miejsce od środka. Przekraczając próg drzwi można usłyszeć np. "byłem tu ostatni raz jakieś czterdzieści lat temu”, lub od starszej pani trzymającej się mocno poręczy -,,to już nie te lata, kiedyś wejście na samą górę zajmowało mi kilka chwil”. Co za tym idzie? Nasz górowski zabytek pamięta nie tylko czasy, do których był pierwotnie przeznaczony. Jego istnienie zapisane jest w pamięci niejednej osoby, która miała okazję zwiedzać ten obiekt lata przed remontem. Być może i my wchodząc do wieży za kilka lat także będziemy mieli w pamięci to co utkwiło nam podczas tegorocznej nocy muzeów? Z pewnością pozwolą na to pamiątkowe wpisy do księgi odwiedzin, która dostępna jest dla zwiedzających po pierwszym etapie remontu w 2018 roku.
Jeden z najcenniejszych zabytków naszego regionu otwarty jest w każdą środę i czwartek w godzinach od 1200 – 1500, pierwszą i trzecią sobotę każdego miesiąca, oraz drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca w godzinach 1400 – 1700
Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych do podziwiania wystawy przedwojennej Góry na dużych formatach, która dostępna będzie dla zwiedzających obiekt przed Dniami Góry 2018.
GALERIA |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz