środa, 30 maja 2018

Bajka dla dzieci


Wszystkie dzieci zapraszamy 1-3 czerwca 2018 r. na super bajkę, której premiera odbyła się 25 maja 2018 r.

Międzynarodowy Dzień Dziecka i spektakl teatralny pt. "Jak to z tym Kopciuszkiem było...?"

W środę 30 maja 2018 r. z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Dziecka w Domu Kultury w Górze odbył się spektakl teatralny pt. "Jak to z tym Kopciuszkiem było...?" przygotowany przez dziecięcą sekcję teatralną, kierowaną przez instruktora Małgorzatę Stolarczyk, działającą przy Domu Kultury w Górze. Było to działanie typu dzieci - dzieciom, gdyż młodzi wykonawcy eksponowali swój repertuar przed kolegami i koleżankami z innych placówek. Młodzi aktorzy prezentowali się na deskach Domu Kultury przed szeroką publicznością liczącą, aż 378 osób! Widowisko odbywało się w dwóch odsłonach. Pierwsza miała miejsce o godzinie 9:00 i była przeznaczona dla przedszkolaków. Druga część o godzinie 10:30 skierowana była do uczniów klas podstawowych. Podział był także konieczny ze względu rozbudowanie przedstawienia. Uczniowie klas 1-3 mieli, bowiem okazję obejrzeć spektakl w szerszej odsłonie, trwał on także dłużej.

Obsadę tegorocznego spektaklu stanowili: Zosia Basty, Nikola Surma, Nikola Smektała, Lenka Szewczuk, Gabrysia Prokopczyk, Ania Janusz, Hania Kauch, Hania Robińska, Julia Hajczewska, Ala Arndt, Marcelina Gałuszka,  Agata Frask, Tatiana Turek, Zuzia Sajdak, Oliwia Matyńka, Lenka Sidorowicz, Martina Guidetti, Ola Śliwiak, Maja Zmuda, Gabrysia Susfał, Zuzia Morawiecka, Lenka Orłowska, Sebastian Turek, Hubert Kruk, Stasiu Gezela, Kacper Sapalski oraz Maciej Sajdak.

Na widowni zasiadali uczniowie z Przedszkola Publicznego nr 1 w Górze, Przedszkola Publicznego nr 3 w Górze, Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach, SP ZOZ Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze oraz Szkoły Podstawowej nr 1.

Na koniec obu widowisk, dla uczczenia święta dzieci, wszyscy uczestnicy otrzymali słodkości. Spektakl spotkał się z uznaniem widzów, wśród których byli oczywiście rodzice młodych artystów, którzy podziwiali swoje pociechy.


GALERIA

sobota, 26 maja 2018

Koncert dla Mamy

Tradycyjnie  26 maja 2018 r. obchodziliśmy święto naszych  Mam. Na tą okoliczność uczestnicy sekcji wokalnych oraz tańca nowoczesnego i integracyjnego pod okiem instruktorów: Agaty Śliwińskiej, Arkadiusza Gustawa i Małgorzaty Stolarczyk, przygotowali dla swoich Mam specjalny program.  Było radośnie, głośno i skocznie. Została przygotowana kawiarenka z domowymi wypiekami, a  dzieci włożyły całe swoje serduszka, by prezentacje miały szczególny charakter.

Mogliśmy podziwiać:
- Kingę Bardę, Agatę i Karolinę Gawda w utworze "Dla mamy",
- Zuzię Ćwian i Zuzię Szkudlarek w utworze "Moja mama jest artystką",
- grupę Kocie Księżniczki  (Aniela Ratajczak, Hania Robińska, Julia Hajczewska, Maja Kisielewicz, Agata Frask) w utworach "Kocham Cię mamo" i "Kiedy byłam mała jak kropelka" ,
- Olę Lesiuk w utworze "Nie ma jak u mamy",
- grupę starszą (Zuzia Morawiecka, Antosia Małecka) w utworach "A ja wolę moją mamę" i "Ti Amo",
- Zosię Pietruchę w utworze "Motyle i ćmy",
- Nicolę Siema w tańcu,
- Hanię Górecką i Olę Panochę w utworze "Po co i dlaczego",
- Darię Borwik w utworze "Kołysanka dla mamy",
- Joasię Paterek w utworze "Żyj",
- Basię Czajkowską w utworze "Dziećmi jesteśmy tylko raz",
- Dominikę Hałaś w utworze "Byle jak",
- Anię Szymańską w utworze "Jesteś mamą".

Wszystkie Mamy zostały obdarowane przez dzieci symbolicznymi różami. Było wiele wzruszeń i radości. NIECH NAM MAMY ŻYJĄ 100 LAT!


GALERIA

poniedziałek, 21 maja 2018

II Koncert Moja Ojczyzna


20 maja 2018 r. to data II. Górowskiego Koncertu Moja Ojczyzna. Były krzepiące słowa z ust pani burmistrz Ireny Krzyszkiewicz, były podziękowania, które między innymi przyjął na swoje ręce dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta w Witoszycach. A po przemówieniach przyszedł czas na oczekiwany koncert zespołu Barwinok, który przyjechał do nas z Ukrainy. Akcja „Ocalić mogiłę pradziada od zapomnienia”, którą realizuje ZSPiP w Witoszycach cieszy się ogromnym szacunkiem i pochwałą ze strony wielu osób. Wielu z nas jednak nie wie czego ona w ogóle dotyczy. 
Po powojennych przesiedleniach ludności ze wschodnich ziem Polski, które zostały wcielone w granice Ukrainy, setki tysięcy ludzi zostawiło tam swoje domy, dobytek całego życia oraz pamiątki istnienia swoich przodków w postaci mogił. Dziś są one zapomniane, ze względu na odległości jaka dzieli mieszkańców Dolnego Śląska z ziemiami za wschodnią stroną Buga. Aby nagrobki naszych dziadków i prababci przetrwały, od lat ZSPiP bierze czynny udział w restauracji miejsc spoczynku jak i samych nagrobków naszych przodków.

W ramach współpracy młodzieży polskiej i ukraińskiej w niedzielne popołudnie zespół Barwinok dał ponad dwugodzinny koncert na sali widowiskowej Domu Kultury w Górze. Profesjonalne przygotowanie, precyzyjnie opanowany repertuar, doskonała budząca podziw choreografia taneczna oraz głośna, równa jak od metronomu muzyka w wykonaniu ukraińskiej młodzieży z Winnicy były najlepszą opcją spędzenia wolnego czasu w niedzielne popołudnie. Kunszt, wdzięk i możliwości jakie zaprezentował taneczno muzyczny zespół były czymś co z rzadkością spotkać można na ówczesnych koncertach.  Występ posiadał bowiem wszystkie cechy struktury dramatu. Ekspozycją były delikatne tańce i muzyka. Później zespół zaczął wkraczać w rozwinięcie swojego repertuaru, gdzie muzyka i widowisko jakie przedstawiał stawały się coraz bardziej dynamiczne, stanowcze i coraz to mocniej trafiające w serca publiczności. Punktem kulminacyjnym był występ Barwinok’a z wykorzystaniem werbli i tomów perkusyjnych, które postawiły na nogi całą salę widowiskową. Potęga i doskonałość dźwięku, który wybrzmiewał podczas tej części koncertu nie wymagała nawet nagłośnienia, gdyż ta część odbywała się przed samą publicznością przed sceną. I wreszcie zwieńczenie koncertu zakończone podziękowaniem i szczęśliwym zakończeniem mówiącym o bardzo dobrej współpracy Polski i Ukrainy. 

Z całą pewnością widzowie, którzy byli na II Koncercie Moja Ojczyzna w górowskim Domu Kultury, odwiedzą nas w 2019 roku przy tej samej okazji.


GALERIA

Noc Muzeów 2018

18 maja w całej Polsce odbywało się wydarzenie pod nazwą „Noc muzeów”. Impreza nie ominęła także naszego miasta. Jedną z atrakcji, było zwiedzanie Wieży Głogowskiej. Jest to pierwsza noc muzeów w Górze, podczas której Wieża Głogowska była udostępniona dla zwiedzających. Smaczku temu wszystkiemu dodawało to, że nie było to zwykłe otwarcie. Planowo jeden z najstarszych obiektów w naszym mieście otwarty miał być od godziny 2000 do 2200. W rzeczywistości najwięcej zwiedzających gromadziło się w okolicach godziny 2200, dlatego też można było podziwiać pięknie rozświetloną panoramę naszego miasta do godziny 2300.

Oprócz wspaniałych widoków za oknem, każdy kto wdrapał się na najwyższe piętro, mógł zobaczyć jak zamontowane są współczesne zegary, podziwiać zabytkowy mechanizm zegarowy, który jest już na emeryturze, oraz zobaczyć i usłyszeć z bliska w jaki sposób brzmią około 300 - letnie dzwony wybijające pełne godziny zegarowe.

Uczestnicy "Nocy muzeów", która trwała w naszym mieście od godziny 1700, byli świadkami nietuzinkowej bitwy rozgrywającej się właśnie pod obronną basztą. Do starcia doszło około godziny 2100, kiedy to rycerze Bractwa Rycerskiego Ziemi Górowskiej  działającego przy Domu Kultury w Górze stanęli do bitwy. Sypały się iskry, w powietrzu latały miecze, a nawet hełm walczych ze sobą rycerzy. Tą krótką inscenizacją choć na chwilę przenieśli nas w czasy średniowiecznych starć, które kilkaset lat temu były normą przy tego rodzaju budowlach. Po walce można było indywidualnie dotknąć rycerskiego miecza, ubrać rękawice czy przymierzyć hełm.

Udostępnienie Wieży Głgowskiej dla zwiedzających od początku roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie tylko obecni mieszkańcy Góry zwiedzają zabytek. Przyjeżdżają dawni mieszkańcy miasta, oraz turyści, którzy chcą zobaczyć to miejsce od środka. Przekraczając próg drzwi można usłyszeć np. "byłem tu ostatni raz jakieś czterdzieści lat temu”, lub od starszej pani trzymającej się mocno poręczy -,,to już nie te lata, kiedyś wejście na samą górę zajmowało mi kilka chwil”. Co za tym idzie? Nasz górowski zabytek pamięta nie tylko czasy, do których był pierwotnie przeznaczony. Jego istnienie zapisane jest w pamięci niejednej osoby, która miała okazję zwiedzać ten obiekt lata przed remontem. Być może i my wchodząc do wieży za kilka lat także będziemy mieli w pamięci to co utkwiło nam podczas tegorocznej nocy muzeów? Z pewnością pozwolą na to pamiątkowe wpisy do księgi odwiedzin, która dostępna jest dla zwiedzających po pierwszym etapie remontu w 2018 roku.

Jeden z najcenniejszych zabytków naszego regionu otwarty jest w każdą środę i czwartek w godzinach od 1200 – 1500, pierwszą i trzecią sobotę każdego miesiąca, oraz drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca w godzinach 1400 – 1700

Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych do podziwiania wystawy przedwojennej Góry na dużych formatach, która dostępna będzie dla zwiedzających obiekt przed Dniami Góry 2018.

GALERIA

wtorek, 15 maja 2018

poniedziałek, 14 maja 2018

Profilaktyka przez teatr "American dream"

W poniedziałek – 14 maja 2018 r. – młodzieżowa grupa teatralna, działająca w Domu Kultury w Górze – prowadzona przez Barbarę Podwińską-Bućkowską –  zaprezentowała kolejny spektakl profilaktyczny pt. „American Dream”, któremu przyświecało motto:
Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiadomo, co ci się trafi. (Forrest Gump)
Do sali widowiskowej licznie przybyli uczniowie ze szkół gminy Góra: Szkoły Podstawowej  nr 1 w Górze, Szkoły Podstawowej  nr 3 w Górze, Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Glince oraz Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Czerninie. Dwa spektakle  łącznie obejrzało ponad  500 widzów.
Scenariusz sztuki został napisany przez panią Ewę Owerczuk dla młodzieży szkolnej, ku przestrodze! Jest on również kierowany do teatrów amatorskich zajmujących się profilaktyką „Młodość bez U”. Teatr bowiem daje możliwość przekazu ważnych wartości poprzez „mówienie ze sceny” o zagrożeniach, z jakimi może się spotkać każdy młody człowiek. Skłania też do refleksji nad własną tożsamością i przynależnością do różnych grup rówieśniczych.
W naszych przedstawieniach profilaktycznych ukazywaliśmy konsekwencje eksperymentowania z używkami, cyberprzemoc, agresję,  zagrożenia wirtualne, trud­ne rela­cje pomię­dzy rówie­śni­kami…
W tym roku  młodzieżowa sekcja teatralna zaprezentowała spektakl pt. „American Dream”. Jest to – jak sama autorka określa – „komedia o nałogach z przymrużeniem oka.”
Wierzymy, że młodzi widzowie zapamiętają przesłanie płynące ze sceny:
Każdy z nas jest odpowiedzialny za siebie i za zasady
tolerancji, które wnosi do swojej społeczności!

W rolę postaci scenicznych wcielili się:
Asia – Marta Niewiarowska
Elwira – Zuzanna Janicka
Agata –  Zuzanna Janusz
Iza – Wiktoria Kempowicz
Tomek – Bartłomiej Szalkowski
Bartek – Maciej Żmiejewski
Łukasz – Xaver Tabaka
Gabrysia – Aleksandra Mrozowska
Ania – Anna Żmiejewska
Ada – Liwia Stolarczyk
Nikola – Nicole Kwiatkowska
Nauczycielka – Wiktoria Chrzanowska
Igor – Michał Jankowiak
Marcin Tomczuk – Bartosz Waściński
Janek – Bartosz Działo
Asystentki reżysera: Karolina Baranowska i Natalia Jadźwińska

W przedstawieniu wykorzystano utwory: „Uwierz w ducha”, „Europe”, „We are the champions”, „The show must go on”, „What A Wonderful World in the Style”, „Wind Of Change”, „Imagine in the Style”.

Opr. B.P-B.

GALERIA

6. Przegląd Młodych Instrumentalistów


W dniu 13 maja 2018 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Górze odbył się 6. Przegląd Młodych Instrumentalistów. W tegorocznej edycji przeglądu zaprezentowali się młodzi muzycy uczestniczący w zajęciach nauki gry na instrumentach prowadzonych przez Dom Kultury w Górze. Instruktorzy poszczególnych sekcji zaprezentowali swoje osiągnięcia edukacyjne. W przeglądzie 
udział wzięli:
W sekcji instrumentów dętych drewnianych - klarnet i saksofon, prowadzonej przez Borysa Kaźmierczaka zaprezentowali się:
Hanna Górecka - "W rytmie swinga"
Kacper Litwa - "Strangers in the Night"
Wiktoria Wyczółkowska - "Zegar dziadunia"
Natalia Maczuga - "Piłka plażowa"
Wiktoria Chrzanowska - "La cumparsita"
Marcelina Parzonka - "Yakety Sax"
W sekcji instrumentów perkusyjnych prowadzonych przez Piotra Kosińskiego zaprezentowali się: :
Mateusz Gunstuł
Michał Szopa
Magdalena Mielcarek
Antonia Małecka
Michał Tański
W sekcji instrumentów klawiszowych - keyboard i pianino, prowadzonych przez Arkadiusza Gustawa zaprezentowali się:
Martina Guidetti - "Pojedziemy na łów"
Szymon Rosiński - "Dalej,dalej"
Amelia Góralska - "Menuet"
Miłosz Gniecki - "Czarodziejski flet"
Maja Cebenko - "Panienki wierne są"
Eliza Łukaniuk - "Can't help falling in love"
Patrycja Lewczuk - "Noce i dnie"
W sekcji instrumentów dętych blaszanych, trąbce prowadzonej przez Arkadiusza Gustawa zaprezentowali się:
Klaudia Łopuszyńska - "Marsz torreadora"
Patryk Gortych - "Always on my mind"
Paweł Gortych - "La vie en Rose"
Po prawdziwej uczcie muzycznej wręczone zostały certyfikaty uczestnictwa. Po skończonym przeglądzie widzowie oraz uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, w trakcie którego na gorąco dzielono się wrażeniami i uwagami. Wszystkim wykonawcom dziękujemy i tradycyjnie zapraszamy za rok!

GALERIA

czwartek, 3 maja 2018

XXVI Konkurs Piosenki Lwowskiej i Wileńskiej

3 maja 2018 r. odbył się już XXVI Konkurs Piosenki Lwowskiej i Wileńskiej, organizowany przez Dom Kultury w Górze. Na scenie górowskiego Domu Kultury wystąpiły aż 234 osoby, w tym 15 zespołów i 7 solistów.

W kategorii solistów od 10-12 lat prezentowały się Blanka Żurawska, Natasza Miszkiewicz oraz Maja Bójko.

W kategorii solistów powyżej 17 lat prezentowali się Danuta Metelica, Bronisław Barna, Kornela Kuczyńska oraz August Wasiluk.

Na scenie wystąpiły także zespoły powyżej 17 roku życia. Były to: Zespół Astry ze Szprotawy, Kapela Ludowa Gramy i Śpiewamy, Zespół Folklorystyczny sasanka, Zespół Śpiewaczy „Niezapominajki”, Zespół Śpiewaczy UTW przy CKiR we Wschowie, Zespół Śpiewaczy „O Kropy” GUTW, Zespół Wąsoszanki, „Nadodrzanie”, Zespół Folklorystyczny „Marzenie”, Zespół Śpiewaczy „Osetnopolanie”, Zespół Śpiewaczy „Pod Klonem”, Chór Lutnia z Siedlnicy, Chór „Śpiewajmy Razem”, Zespół Folklorystyczny „Lubin” oraz Zespół Folklorystyczny „Swojacy”.

Atmosfery trzeciomajowego konkursu nie zepsuła nawet przechodząca nad Górą burza, która nieco schłodziła powietrze nad naszym miasteczkiem. Wspomnieć należy o tym, że choć jest to Konkurs Poświęcony mieszkańcom naszego miasta pochodzącym z kresów wschodnich, to co roku cieszy się on także zainteresowaniem najmłodszym, którzy czynnie biorą w nim udział. Wykonują oni między innymi takie utwory jak „Ta panna Maniu”, czy „Walc Wileński”. Każdemu Prezentującemu się podmiotowi wręczone zostały certyfikaty uczestnictwa a zwycięzcom pamiątkowe statuetki oraz nagrody pieniężne. Szczegółowe wyniki konkursu dostępne   TUTAJ.


GALERIA

wtorek, 1 maja 2018

Koncert Piosenki Polskiej i Patriotycznej "Kwiaty Polskie"


1 maja sala widowiskowa Domu Kultury rozbrzmiewała piękną muzyką w wykonaniu wokalistów sekcji wokalnych, Agaty Śliwińskiej i Mariusza Gustawa, którym towarzyszył Big Band. W ten sposób uczciliśmy Święto Pracy, a także zaakcentowaliśmy Rocznicę 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Koncert składał się z czterech części, a jego prowadzenie zostało powierzone Wiktorowi Bąkowi, który na co dzień jest dyrygentem ponieckiej orkiestry. Program Koncertu przedstawiał się następująco:
- utwory Violetty Villas
"Jestem już taka" - Zuzanna Broniewicz
"Nie ma miłości bez zazdrości" - Alicja Kmietczyk
"Laleczka" - Zuzanna Broniewicz
- utwory Andrzeja Zauchy
"Wymyśliłem Ciebie" - Julia Goszczyk
"Jak na lotni" - Weronika Błażejewska
"Ach te Baby" - Szymon Łagoda
"C'est la Vie" - wszyscy wykonawcy
- utwory do słów Juliana Tuwima
"Grande Valse Brillante" - Agata Śliwńska
"Ciemna dziś noc" - Jagoda Kroczyńska
"Ach Ludwiko" - Mariusz Gustaw
"Nie ma kraju" - Agata Śliwńska
- "Wiązanka Pieśni Żołnierskich" - wszyscy wykonawcy
- utwory Alicji Majewskiej
"To nie sztuka wybudować nowy dom" - Wiktoria Witek i Martyna Witek
"Jeszcze się tam żagiel bieli" - Weronika Błażejewska
"Odkryjemy miłość nieznaną" - Weronika Szymańska
Skład zespołu:
Kierownik artystyczny: Arkadiusz Gustaw
Perkusja: Piotr Kosiński
Gitara basowa: Krzysztof Bakacz
Gitara elektryczna: Bartosz Pojasek
Instrumenty klawiszowe, akordeon: Zbigniew Śliwiński
Trąbki: Patryk Gortych, Stanisław Muszyński
Saksofony altowe: Marcelina Parzonka, Jakub Kaźmierczak
Klarnety: Natalia Maczuga, Borys Kaźmierczak

Publiczność była zachwycona Koncertem, więc oczywiście nie obyło się bez bisu i Weronika Szymańska, wraz z towarzyszącymi jej muzykami, ponownie wykonała "Odkryjemy miłość nieznaną". Podsumowując wydarzenie należy zaznaczyć, że muzycy, wokaliści i instruktorzy włożyli ogrom pracy by Koncert Majowy był na tak wysokim poziomie, a poza tym kontakt z muzyką wykonywaną "na żywo" pozostawia niezapomniane wrażenia.

GALERIA