Koncert Galowy „Adamus 2013” był niesamowicie wielkim artystycznym wydarzeniem, które odbyło się w dniu 15 listopada 2013 r.. W pamięci pozostaną wspaniałe aktorskie interpretacje dzieł Wielkiego Wieszcza w wykonaniu Jerzego Zelnika - znakomity aktor teatralny i filmowy, wspólna recytacja „Ody do młodości”, Fredrowskie scenki w wykonaniu aktorów szkolnego teatru „Adamus” czy też wielki finał. W trakcie gdy Big Band prezentował utwór „Accidently In Love” w sali pojawił się wielki tort w kształcie księgi , którą „ otworzył i podzielił treścią” wśród gości Jerzy Zelnik.
W tym roku Organizatorzy nie przeprowadzili przesłuchań konkursowych na rzecz Wielkiej Gali.„Adamus 2013” miał inną od poprzednich edycji formę, XII Mickiewiczowskich Ksiąg zostało zapisanych, przyszedł więc czas na Epilog. Poetyckie Święto Patrona było jednocześnie kontynuacją bogatych Tradycji Mickiewiczowskich górowskiego liceum, z drugiej zaś strony, ze względu na swoją specyfikę, przybrało charakter swoistej retrospekcji dotychczasowych edycji konkursu. Duża rzesza publiczności w auli LO świadczyła, że twórczość Adama Mickiewicza niewątpliwie łączy pokolenia, budzi szacunek, skłania do refleksji.
Koncert rozpoczął nauczycielski chór „Pro Bono” , który wykonał utwór z repertuaru Stanisława Sojki pt. „Tolerancja”, po czym wszystkich zebranych powitał Marcin Szorc, Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego LO w Górze. Po tej swoistej introdukcji dyrektor LO Pani Małgorzata Patrzykąt w krótkim wystąpieniu dokonała podsumowania wszystkich edycji „Adamusa”. Po tej mającej oficjalny charakter części, na scenie zagościła już tylko poezja i muzyka, by „Ocalić od zapomnienia”. Utwór z repertuaru Marka Grechuty pt. „Ocalić od zapomnienia” wykonała Agata Śliwińska instruktor sekcji wokalnej i choreografii scenicznej Domu Kultury w Górze, po czym ku zdumieniu widzów, ponad 50 osobowa grupa uczniów wraz z Jerzym Zelnikiem wykonała mickiewiczowską „Odę do młodości”. To niezwykłe wykonanie utworu poety wywołało ogromną burzę oklasków, ale na tym nie koniec artystycznych niespodzianek. W nastrój zadumy i nostalgii wprowadził publiczność Chór Pro Bono - piosenką pt. "Osobność" z repertuaru Pauliny Lendy. Chórzyści jeszcze pozostali na scenie, kiedy oto nagle pojawił się Jerzy Zelnik i w niezwykle ekspresyjny sposób wykonał Wielką Improwizację z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Zapanował podniosły nastrój, po wielkich brawach jakie otrzymał artysta, nastąpiła zmiana klimatu. Najpierw Agata Śliwińska wykonała utwór z repertuaru Michaela Jacksona, a tuż po jej występie Jakub Stojanowski rozbawił widzów interpretacją ballady A. Mickiewicza „Czaty”.
Kolejna odsłona, na scenie pojawił się Big Band z DK w Górze od dyrekcją Dominika Schultza. Młodzi muzycy wykonali instrumentalną wersję beatlesowskiego „Yesterday”, a na ekranie w specjalnym pokazie multimedialnym pojawiły się sylwetki wszystkich laureatów „Adamusa”. Następnie przez chwilę na scenie zagościły dialogi „Ślubów panieńskich” autorstwa innego wybitnego polskiego romantyka - Aleksandra Fredry. Humorystyczne i frywolne w swym przekazie scenki w wykonaniu aktorów teatru „Adamus” wywołały wśród publiczności ogólną wesołość. Ta część koncertu idealnie wpisała się w 220.rocznicę urodzin komediopisarza i zainicjowaną przez Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego akcję Narodowego Czytania Fredry.
Znów nastąpiła zmiana nastroju, Big Band wykonał utwór muzyczny „We Are The Champions” , a druga część prezentacji multimedialnej ukazała różnorodne wydarzenia związane z organizacją i przebiegiem kolejnych edycji konkursu „Adamus”. Po raz kolejny wielki kunszt artystyczny zaprezentował Jerzy Zelnik przedstawiając własną interpretację „Koncertu Jankiela”. Nawet gdy w pewnym momencie aktor zakończył recytację, to wśród publiczności dało się wyczuć zadumę nad strofami mickiewiczowskiego poematu. I tak by można jeszcze dalej i dalej, bez końca…
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz