poniedziałek, 25 listopada 2013

Adamus 2013

Koncert Galowy „Adamus 2013” był niesamowicie wielkim artystycznym wydarzeniem, które odbyło się w dniu 15 listopada 2013 r.. W pamięci pozostaną wspaniałe aktorskie interpretacje dzieł Wielkiego Wieszcza w wykonaniu Jerzego Zelnika - znakomity aktor teatralny i filmowy, wspólna recytacja „Ody do młodości”, Fredrowskie scenki w wykonaniu aktorów szkolnego teatru „Adamus” czy też wielki finał. W trakcie gdy Big Band prezentował utwór „Accidently In Love” w sali pojawił się wielki tort w kształcie księgi , którą „ otworzył i podzielił treścią” wśród gości Jerzy Zelnik.

W tym roku Organizatorzy nie przeprowadzili przesłuchań konkursowych na rzecz Wielkiej Gali.„Adamus 2013” miał inną od poprzednich edycji formę, XII Mickiewiczowskich Ksiąg zostało zapisanych, przyszedł więc czas na Epilog.  Poetyckie Święto Patrona było jednocześnie kontynuacją bogatych Tradycji Mickiewiczowskich górowskiego liceum, z drugiej zaś strony, ze względu na swoją specyfikę, przybrało charakter swoistej retrospekcji dotychczasowych edycji konkursu. Duża rzesza publiczności w auli LO świadczyła, że twórczość Adama Mickiewicza niewątpliwie łączy pokolenia, budzi szacunek, skłania do refleksji. 

Koncert rozpoczął nauczycielski chór „Pro Bono” , który wykonał utwór z repertuaru Stanisława Sojki pt. „Tolerancja”, po czym wszystkich zebranych powitał Marcin Szorc, Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego LO w Górze. Po tej swoistej introdukcji dyrektor LO Pani Małgorzata Patrzykąt w krótkim wystąpieniu dokonała podsumowania wszystkich edycji „Adamusa”. Po tej mającej oficjalny charakter części, na scenie zagościła już tylko poezja i muzyka, by „Ocalić od zapomnienia”. Utwór z repertuaru Marka Grechuty pt. „Ocalić od zapomnienia” wykonała Agata Śliwińska instruktor sekcji wokalnej i choreografii scenicznej Domu Kultury w Górze, po czym ku zdumieniu widzów, ponad 50 osobowa grupa uczniów wraz z Jerzym Zelnikiem wykonała mickiewiczowską „Odę do młodości”. To niezwykłe wykonanie utworu poety wywołało ogromną burzę oklasków, ale na tym nie koniec artystycznych niespodzianek. W nastrój zadumy i nostalgii wprowadził publiczność Chór Pro Bono - piosenką pt. "Osobność" z repertuaru Pauliny Lendy. Chórzyści jeszcze pozostali na scenie, kiedy oto nagle pojawił się Jerzy Zelnik i w niezwykle ekspresyjny sposób wykonał Wielką Improwizację z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Zapanował podniosły nastrój, po wielkich brawach jakie otrzymał artysta, nastąpiła zmiana klimatu. Najpierw Agata Śliwińska wykonała utwór z repertuaru Michaela Jacksona, a tuż po jej występie Jakub Stojanowski rozbawił widzów interpretacją ballady A. Mickiewicza „Czaty”.

Kolejna odsłona, na scenie pojawił się Big Band z DK w Górze od dyrekcją Dominika Schultza. Młodzi muzycy wykonali instrumentalną wersję beatlesowskiego „Yesterday”, a na ekranie w specjalnym pokazie multimedialnym pojawiły się sylwetki wszystkich laureatów „Adamusa”. Następnie przez chwilę na scenie zagościły dialogi „Ślubów panieńskich” autorstwa innego wybitnego polskiego romantyka - Aleksandra Fredry. Humorystyczne i frywolne w swym przekazie scenki w wykonaniu aktorów teatru „Adamus” wywołały wśród publiczności ogólną wesołość. Ta część koncertu idealnie wpisała się w 220.rocznicę urodzin komediopisarza i zainicjowaną przez Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego akcję Narodowego Czytania Fredry. 

Znów nastąpiła zmiana nastroju, Big Band wykonał utwór muzyczny „We Are The Champions” , a druga część prezentacji multimedialnej ukazała różnorodne wydarzenia związane z organizacją i przebiegiem kolejnych edycji konkursu „Adamus”. Po raz kolejny wielki kunszt artystyczny zaprezentował Jerzy Zelnik przedstawiając własną interpretację „Koncertu Jankiela”. Nawet gdy w pewnym momencie aktor zakończył recytację, to wśród publiczności dało się wyczuć zadumę nad strofami mickiewiczowskiego poematu. I tak by można jeszcze dalej i dalej, bez końca…

Świat dziecka. Zaczarowany pociąg po krainie bajek.


Koncert poświęcony pamięci Jarosława Kukulskiego

W dniu 24 listopada 2013 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Górze już po raz piąty odbył się koncert wspomnieniowy. Do tej pory wspominaliśmy twórczość Anny Jantar, Kasi Sobczyk oraz Czesława Niemena i Ireny Jarockiej. W tym roku koncert  poświęcony był pamięci Jarosława Kukulskiego, słynnego polskiego kompozytora, męża Anny Jantar i ojca Natalii Kukulskiej. Zmarły był autorem wielu pięknych polskich piosenek, które za sprawą sekcji wokalnej Jana Kubiaka oraz sekcji wokalnej i choreografii scenicznej Agaty Śliwińskiej mogliśmy usłyszeć podczas koncertu. Z tak bogatej twórczości Jarosława Kukulskiego trudno byłoby zaprezentować wszystkie utwory. Wśród wybranych piosenek wykonano: 

Gdzie są dzisiaj tamci Ludzie z rep. Anny Jantar wyk. Aleksandra Olejnik
Co powie tata z rep. Natalii Kukulskiej wyk. Alicja Szkudlarek , Wiktoria Wyczółkowska
Kup różowe okulary z rep. Natalii Kukulskiej wyk. Emilia Witko 
Kołysanka dla E.T. z rep. Natalii Kukulskiej wyk. Ewa Kucharska
Mała śpiąca królewna z rep. Natalii Kukulskiej wyk. Weronika Szymańska
Bal moich lalek z rep. Natalii Kukulskiej wyk. Wiktoria Urbaniak
Ojciec Wirgiliusz  z rep. Natalii Kukulskiej wyk. Natalia Tomczyk
Tin Pan Alley z rep. Haliny Frąckowiak wyk. Oliwia Kędzierska
Puszek okruszek z rep. Natalii Kukulskiej wyk. Wiktoria Chrzanowska
Za każdy uśmiech Twój z rep. Anny Jantar wyk. Agata Ludwiczyńska
Im więcej Ciebie z rep. Natalii Kukulskiej wyk. Monika Wrona
Zawsze gdzieś czeka ktoś z rep. Anny Jantar wyk. Daria Szuper
Najtrudniejszy pierwszy krok z rep. Anny Jantar wyk . Weronika Błażejewska, Jolanta Pałysa
Wielka dama z rep. Anny Jantar wyk. Szymon Łagoda
Papierowy księżyc z rep. Haliny Frąckowiak wyk. Patrycja Gałą
Tyle słońca w całym mieście z rep. Anny Jantar wyk. Dominika Madera 
Muzyka Twoje imię ma z rep. Eleni w hołdzie Annie Jantar wyk. Róża Mazurczak
Moje jedyne marzenie z rep. Natalia Kukulska wyk. Sandra Remiszewska
Beattelmania story z rep. Ireny Jarockiej wyk. Oliwia Łopuszyńska przy akompaniamencie gitary w wyk. Krzysztofa Majdy
Jak pięknie by mogło być z rep. Haliny Frąckowiak wyk. Katarzyna Wyszyńska
Nic nie może przecież wiecznie trwać z rep. Anny Jantar i Natalii Kukulskiej wyk. Julia Goszczyk i wszyscy wokaliści 

Oprawę słowną, a co za tym idzie scenariusz koncertu przygotowała  Barbara Podwińska-Bućkowska - bardzo dziękujemy za niezawodną współpracę!  Koncert poprowadzili w duecie: Ola Zakaszewska i Marcin Szorc, którzy zaprosili wszystkich przybyłych do kawiarenki na degustację domowych wypieków. Ciasto było rewelacyjne, a i można było przy kawie porozmawiać z wykonawcami. Dziękujemy za wspólne uczczenie pamięci Artysty!

środa, 13 listopada 2013

EKOPRODUKT 2013

W dniu 12 listopada 2013 r. w Domu Kultury w Górze odbyło się ogłoszenie wyników konkursu plastycznego EKOPRODUKT 2013. W spotkaniu z laureatami konkursu uczestniczyli członkowie komisji konkursowej: Anna Gałuszka - instruktor plastyki Domu Kultury w Górze oraz Małgorzata Tupta - przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Góra pracownik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Najlepszym uczestnikom konkursu wręczono nagrody i dyplomy a dla wszystkich biorących udział przygotowano certyfikaty uczestnictwa oraz słodką niespodziankę.

Szczegółowe wyniki konkursu można znaleźć tutaj.

wtorek, 12 listopada 2013

XX Ogólnopolski Bieg Niepodległości


11 listopada 2013 r. na stadionie Ośrodka Kultury Fizycznej w Górze odbył się jubileuszowy - XX Ogólnopolski  Bieg  Niepodległości. Uroczystego otwarcia  zawodów  dokonali  m. in.  Burmistrz Góry -   p. Irena Krzyszkiewicz, Starosta Górowski - P. Piotr Wołowicz oraz p. Marian Sypniewski - olimpijczyk florecista. Ponad 400 zawodników zmierzyło się na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych. Nasjlepsi nagradzani byli: dyplomami, medalami, pucharami oraz nagrodami pieniężnymi. Dom Kultury w ramach współorganizacji zobowiązany był do obsługi akustycznej Biegu. 


95. rocznica Odzyskania Niepodległości



W dniu 11 listopada przy wspaniałej muzyce w wykonaniu zespołu Big Band działającego przy Domu Kultury w Górze górowianie uczcili 95. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości tradycyjnie odbyły się na pl. Bolesława Chrobrego w Górze, gdzie pod Pomnikiem Wolności złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Hołd poległym oddali przedstawiciele władz Powiatu Górowskiego i Gminy Góra, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przedstawiciele Komendy Policji, Straży Pożarnej, Nadleśnictwa, a także partii politycznych, górowskich szkół i przedszkoli oraz innych instytucji.

KONCERT Z OKAZJI 95 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


W dniu 11 listopada w sali widowiskowej odbył się koncert z okazji 95 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Podczas dzisiejszego koncertu zaprezentowali się, Ci którzy chcieli właczyć się we wspólne obchody Święta Niepodległości.
Big – Band – Dom Kultury
-„Rota” – wykonanie: Marcelina Parzonka i Jakub Podolecki
-„Rozkwitały pąki białych róż” – wykonanie : Marcelina Parzonka i Jakub Podolecki
Instruktor - Dominik Schulz
Zespół „Niezapominajki” – Dom Kultury
- „Orzeł biały”
- „Zostaniemy na tej ziemi”
- „Piosenka o Górze”
- „Rota”
Instruktor - Antoni Krenc
Zespół Ludowy „Wąsoszanki” – Zespół Placówek Kultury w Wąsoszu
- „Pierwsza brygada”
- „Piechota”
- „O Panie któryś jest na niebie”
Kierownik zespołu – Kornela Kuczyńska, instruktor Stanisław Kochan
Zespół „Śpiewajmy Razem” – Stowarzyszenie Klub Seniora „Złota Jesień” Zarząd w Luboszycach
- „Ojczyzna moja”
- „Hej, hej ułani”
- „Legiony”
Instruktor – Antoni Krenc
August Wasiluk – Stowarzyszenie Klub Seniora „Złota Jesień” Zarząd w Luboszycach
- „Rozkwitały pąki białych róż”
- „Czerwone maki na Monte Casino”
- „Gdzie są kwiaty”
Zespół „Nadodrzanie”– Stowarzyszenie Klub Seniora „Złota Jesień” Zarząd w Luboszycach
- „Ojczyzno ma”
- „Hej Panienki posłuchajcie”
- „Jak szło wojsko raz ulicą”
Instruktor – Andrzej Muzyka
Sekcja wokalna Domu Kultury
- „To Twoja pieśń” – Patrycja Gała
- „Piosenka melduje się na rozkaz”
- „I nie wiesz czy się cieszyć” – Szymon Łagoda
- „Z tamtych ogni z tamtych dni”
- „W kolorze trawy” – Róża Mazurczak
- „Życzę Ci”
- „Powołanie” – Katarzyna Wyszyńska
- „Wojenna miłość”
Instruktor - Jan Kubiak

Dzisiejszy koncert poprowadzili Ola Zakaszewska i Marcin Szorc. Oprawę słowną uroczystości przygotowała Barbara Podwińska-Bućkowska. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe certyfikaty. Po trudach związanych z występem artyści zostali zaproszeni na poczęstunek. Atmosfera koncertu była bardzo podniosła. Widzowie włączyli się w patriotyczny nastrój i wykonali wspólnie przepiękną Rotę. Wspaniałe jest to, że po raz drugi wspólnie uczciliśmy nasze, tak wielce patriotyczne, Święto Narodowe.