Terapia przez teatr
W środę, 26 czerwca 2013 r., na zaproszenie górowskiego Domu Kultury do sali widowiskowo-kinowej przybyli uczniowie Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Górze oraz podopieczni Ośrodka Samopomocy w Górze, by obejrzeć spektakl „Walcząc z własnym ego”, przygotowany przez grupę teatralną działającą przy Domu Kultury w Górze. To już druga w tym roku teatralna propozycja edukacyjno-profilaktyczna dla szkół, ponieważ teatr jako jedna z form ekspresji artystycznej odgrywa ogromną rolę w procesie wychowawczym i terapeutycznym.
Autorką scenariusza jest – Justyna Szczekutowicz – uczestniczka warsztatów teatralnych w latach 2009 – 2011, dziś uczennica drugiej klasy XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.
Justyna, za namową swojej polonistki pani Barbary Bućkowskiej, napisała scenariusz na Ogólnopolski Konkurs „Szukamy polskiego Szekspira”. Praca została wysłana do Warszawy i krótko potem przyszło zaproszenie na uroczystą galę do warszawskiego Teatru Rampa, podczas której Justyna odebrała nagrodę wyróżnienia z rąk Pana Macieja Wojtyszki – reżysera teatralnego, filmowego i telewizyjnego, pisarza, autora sztuk, komiksów i filmów animowanych, wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie i dziekana Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.
Opinie widzów po obejrzeniu spektaklu były bardzo pozytywne. Uczniowie mówili: „… takie sytuacje obecne są w życiu młodych ludzi, ale dzisiaj spojrzeliśmy na te sprawy z innej nowej perspektywy. To bohaterowie scenariusza otworzyli nam oczy…”
Obecna na sali autorka scenariusza powiedziała po przedstawieniu, że jest pełna podziwu dla młodych aktorów, którzy tak sugestywnie oddali emocje zapisane w słowach. Bardzo Jej się podobała scenografia sceniczna, dająca możliwość rozwoju akcji w różnych miejscach, takich jak szkoła, szpital czy sklep.
W ramach współpracy ze szkołami Dom Kultury dostrzega różnorodne funkcje teatru, przede wszystkim edukacyjną, wychowawczą, terapeutyczną i dlatego proponuje młodzieży szkolnej bezpłatne przedstawienia. Dzięki sztuce teatralnej widzowie mogą znaleźć odpowiedź na pytanie o sens życia, rozważać problemy odpowiedzialności moralnej. Oprócz tego teatr upowszechnia wzory społeczne, obyczajowe i estetyczne. Jest więc zjawiskiem wyjątkowym. Jak pisze H. Guzy-Steinke i T. Wilk: „ Każda inscenizacja teatralna, bez względu na jej miejsce, rozwija intelektualnie, pobudza refleksyjność, uwrażliwia, kompensuje niedostatek codziennej egzystencji, kreuje postawy etyczne, wzbogaca doznania estetyczne, pozwala na marzenia, uczy dokonywania wyborów, aktywizuje do przejścia z bierności (obojętności) do działania indywidualnie i społecznie użytecznego.” Teatr może więc kształtować postawy młodych ludzi, dlatego coraz powszechniej stosowana jest metoda arteterapii – terapii przez sztukę. Wierzymy, że nasze spektakle stwarzają pole działania dla twórczej ekspresji młodzieży, uczą niekonwencjonalnych sposobów rozwiązywania problemów. Młody człowiek zyskuje wiarę w siebie i sens świata, w którym żyje. Dzięki temu utrzymuje równowagę psychiczną potrzebną do funkcjonowania w rzeczywistości.
W rolach głównych wystąpili: Olga – Sylwia Tumiłowicz, Alicja – Julia Lis, Gośka – Kamila Marcinkowska; w pozostałych rolach: pani Klucyńska – Emilia Horbulewicz, nauczycielka – Aleksandra Buchar, lekarz i ochroniarz, policjant – Kamil Barda, kurator – Estera Orłowska, pan Karol i Franek – Michał Ginter, matka Alicji – Joanna Daniłowicz, Dorota – Ilona Adutis, ekspedientka – Wiktoria Przybylska, Sylwia – Natalia Zajączkowska, Monika – Magdalena Kosiuba.
Wielki ukłon w stronę młodych aktorów i wielkie podziękowania dla pani Basi Podwińskiej - Bućkowskiej za zaangażowanie w pracę instruktora i osiągnięcia w pracy z młodzieżą!
Wielki ukłon w stronę młodych aktorów i wielkie podziękowania dla pani Basi Podwińskiej - Bućkowskiej za zaangażowanie w pracę instruktora i osiągnięcia w pracy z młodzieżą!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz