piątek, 28 czerwca 2013
środa, 26 czerwca 2013
Walczyć z własnym EGO
Terapia przez teatr
W środę, 26 czerwca 2013 r., na zaproszenie górowskiego Domu Kultury do sali widowiskowo-kinowej przybyli uczniowie Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Górze oraz podopieczni Ośrodka Samopomocy w Górze, by obejrzeć spektakl „Walcząc z własnym ego”, przygotowany przez grupę teatralną działającą przy Domu Kultury w Górze. To już druga w tym roku teatralna propozycja edukacyjno-profilaktyczna dla szkół, ponieważ teatr jako jedna z form ekspresji artystycznej odgrywa ogromną rolę w procesie wychowawczym i terapeutycznym.
Autorką scenariusza jest – Justyna Szczekutowicz – uczestniczka warsztatów teatralnych w latach 2009 – 2011, dziś uczennica drugiej klasy XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.
Justyna, za namową swojej polonistki pani Barbary Bućkowskiej, napisała scenariusz na Ogólnopolski Konkurs „Szukamy polskiego Szekspira”. Praca została wysłana do Warszawy i krótko potem przyszło zaproszenie na uroczystą galę do warszawskiego Teatru Rampa, podczas której Justyna odebrała nagrodę wyróżnienia z rąk Pana Macieja Wojtyszki – reżysera teatralnego, filmowego i telewizyjnego, pisarza, autora sztuk, komiksów i filmów animowanych, wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie i dziekana Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.
Opinie widzów po obejrzeniu spektaklu były bardzo pozytywne. Uczniowie mówili: „… takie sytuacje obecne są w życiu młodych ludzi, ale dzisiaj spojrzeliśmy na te sprawy z innej nowej perspektywy. To bohaterowie scenariusza otworzyli nam oczy…”
Obecna na sali autorka scenariusza powiedziała po przedstawieniu, że jest pełna podziwu dla młodych aktorów, którzy tak sugestywnie oddali emocje zapisane w słowach. Bardzo Jej się podobała scenografia sceniczna, dająca możliwość rozwoju akcji w różnych miejscach, takich jak szkoła, szpital czy sklep.
W ramach współpracy ze szkołami Dom Kultury dostrzega różnorodne funkcje teatru, przede wszystkim edukacyjną, wychowawczą, terapeutyczną i dlatego proponuje młodzieży szkolnej bezpłatne przedstawienia. Dzięki sztuce teatralnej widzowie mogą znaleźć odpowiedź na pytanie o sens życia, rozważać problemy odpowiedzialności moralnej. Oprócz tego teatr upowszechnia wzory społeczne, obyczajowe i estetyczne. Jest więc zjawiskiem wyjątkowym. Jak pisze H. Guzy-Steinke i T. Wilk: „ Każda inscenizacja teatralna, bez względu na jej miejsce, rozwija intelektualnie, pobudza refleksyjność, uwrażliwia, kompensuje niedostatek codziennej egzystencji, kreuje postawy etyczne, wzbogaca doznania estetyczne, pozwala na marzenia, uczy dokonywania wyborów, aktywizuje do przejścia z bierności (obojętności) do działania indywidualnie i społecznie użytecznego.” Teatr może więc kształtować postawy młodych ludzi, dlatego coraz powszechniej stosowana jest metoda arteterapii – terapii przez sztukę. Wierzymy, że nasze spektakle stwarzają pole działania dla twórczej ekspresji młodzieży, uczą niekonwencjonalnych sposobów rozwiązywania problemów. Młody człowiek zyskuje wiarę w siebie i sens świata, w którym żyje. Dzięki temu utrzymuje równowagę psychiczną potrzebną do funkcjonowania w rzeczywistości.
W rolach głównych wystąpili: Olga – Sylwia Tumiłowicz, Alicja – Julia Lis, Gośka – Kamila Marcinkowska; w pozostałych rolach: pani Klucyńska – Emilia Horbulewicz, nauczycielka – Aleksandra Buchar, lekarz i ochroniarz, policjant – Kamil Barda, kurator – Estera Orłowska, pan Karol i Franek – Michał Ginter, matka Alicji – Joanna Daniłowicz, Dorota – Ilona Adutis, ekspedientka – Wiktoria Przybylska, Sylwia – Natalia Zajączkowska, Monika – Magdalena Kosiuba.
Wielki ukłon w stronę młodych aktorów i wielkie podziękowania dla pani Basi Podwińskiej - Bućkowskiej za zaangażowanie w pracę instruktora i osiągnięcia w pracy z młodzieżą!
Wielki ukłon w stronę młodych aktorów i wielkie podziękowania dla pani Basi Podwińskiej - Bućkowskiej za zaangażowanie w pracę instruktora i osiągnięcia w pracy z młodzieżą!
wtorek, 25 czerwca 2013
Zakończenie Dni Góry 2013
Program na niedzielę z był ustalany pod kątem widzów starszych, dlatego też niedzielne popołudnie rozpoczęła kapela BAJER z Nowej Soli, a
tuż po niej wystąpił zespół ELIOT znany publiczności z telewizji Silesja (TVS). Gwiazdą tego dnia była TERESA WERNER, która nazywana jest królową śląskiej sceny. Nie zabrakło bisów podczas
koncertu, nawet premierowego wykonania piosenki. Przed sceną stali tacy miłośnicy piosenkarki, że śpiewali razem z nią wszystkie jej autorskie utwory. Artystka po koncercie rozdawała autografy, a następnie została "porwana" przez swojego fana i odleciała helikopterem z płyty boiska. Dni Góry zakończyła dyskoteka pod gwiazdami prowadzona przez Adriana
Kasprzaka. Pogoda była przez 3 dni rewelacyjna, w niedzielę była nawet deszcz na zamówienie by zmył kurz. Publiczność nie zawiodła i przyjechała nawet z odległych miejscowości na konkretne koncerty.
Sponsorem tegorocznych Dni Góry było:
- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa SA w Warszawie,
- Bank Spółdzielczy we Wschowie,
- PHU Confis - Zyguła Anna - Siedlec
- PSS "Społem" w Górze
- Piekarnia Wacław Gierczak - Wschowa
- Ciastkarnia Kolan - Lipno
Dni Góry 2013 - sobota 22 czerwca
Drugi
dzień obchodów Dni Miasta rozpoczął się rozegraniem nieoficjalnego meczu
towarzyskiego pomiędzy LEMONEM, a MATERIĄ. A następnie o godzinie 16.00
rozpoczął się koncert zespołu MATERIA. Zespół jest tegorocznym finalistą
konkursu Must Be The Music. Brzmienie było mocne i publiczność żywo reagowała metaliczna grę. Punktem kulminacyjnym sobotniego
popołudnia było uroczyste otwarcie ,,Dni Góry'', którego dokonali Burmistrz Góry Irena
Krzyszkiewicz oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec życząc udanej
zabawy.
Podczas
oficjalnego otwarcia ogłoszono wyniki
konkursu ,,Nasza wieś piękna i zadbana''. Burmistrz Góry oraz Marszałek
Województwa Dolnośląskiego wręczyli laureatom konkursu nagrody pieniężne oraz
dyplomy. Podczas otwarcia BIG - BAND wykonał Hejnał Góry, a następnie zaprezentował
się w kilku utworach. Dalsza realizacja programu odbywała sie zgodnie z planem, czyli po kolei koncertowali zespół NIE STRZELAĆ DO PIANISTY, grupa
LONG&JUNIOR, która zaprosiła publiczność na scenę do wspólnej zabawy. Grupa bisowała kilkakrotnie. Gwiazdą tego wieczoru był oczekiwany przez publiczność zespół LEMON - ubiegłoroczny zwycięzca Must Be The Music. Zespół nie zawiódł
publiczności, było rewelacyjnie i energetycznie. Oczywiście nie obeszło się bez
bisów. MATERIA przeszła samą siebie, bo
po swoim koncercie nie opuściła Góry i po krótkim pobycie w hotelu wróciła na stadion, by na prośbę swojego
fana dać powtórnie koncert. Wokalista zespołu skomentował to mówiąc, że jeszcze
im się nie zdarzyło by w ciągu jednego dnia dać dwa koncerty na tej samej
scenie. Sobotni wieczór zakończył się spokojną zabawą taneczną przy zespole
KAPRYS. Przez cały czas towarzyszyło nam Bractwo Rycerskie Ziemi Górowskiej, które w
trakcie otwarcia Dni Góry strzelało z hakownic, uczyło na scenie tańca średniowiecznego,
a także cały czas miało rozbity mały obóz, w którym cały czas działo się coś średniowiecznego.
Dni Góry 2013 - piątek 21 czerwca
Świętowanie tegorocznych Dni Góry rozpoczęła w piątek dyskoteka na stadionie Ośrodka Kultury Fizycznej w Górze, a miksował przybyłym Adrian Kasprzak. Trzeba powiedzieć, że leciał nowy super materiał - 4 godziny miksowania non stop. Brawa dla Adiego! Zabawa była udana, pogoda też. A co do uczestników dyskoteki - niektórych rozpierała niezdrowa energia i były nieprzyjemne zajścia.
środa, 19 czerwca 2013
wtorek, 18 czerwca 2013
V Spotkanie z Piosenką Biesiadno - Kresową, Siedlisko 2013
W sobotę 15 czerwca w Siedlisku odbyło się „V Spotkanie z Piosenką Biesiadno-Kresową, Siedlisko 2013”. Pomysłodawcą tej cyklicznej już imprezy jest miejscowy zespół Nary-Doro działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Siedlisku. Uroczystość rozpoczęła się od korowodu zespołów biorących udział w biesiadzie. Następnie podczas przeglądu, który odbywał się na boisku sportowym, zaprezentowało się 19 zespołów a wśród nich zespół śpiewaczy Domu Kultury w Górze Niezapominajki, który w tegorocznej edycji uzyskał wyróżnienie.
Dzień Osadnika
W dniu 16 czerwca tradycyjnie jak co roku mieszkańcy wsi Chróściny i Witoszyc obchodzili Dzień Osadnika, którego honorowymi gośćmi były osoby z Kresów. Cała uroczystość Dnia Osadnika rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Chróścinie w trakcie której zaprezentował się zespół śpiewaczy „Niezapominajki” z Domu Kultury w Górze. Później wszyscy przeszli pod pomnik poświęcony bohaterom poległym w II wojnie światowej gdzie delegacje złożyły kwiaty, zapaliły znicze i gdzie odśpiewano Hymn Państwowy. Druga część uroczystości miała miejsce w Centrum Kulturalno – Sportowym w Witoszycach. Po przywitaniu i kilku słowach wprowadzenia głos zabrali goście. Pani Burmistrz w stronę osadników skierowała wiele słów życzliwości, życzeń, podziwu i uznania. Dodatkowo wszystkich zgromadzonych obdarowała słodkimi upominkami. Do składania życzeń dołączył się także Pan Starosta i Przewodniczący Rady Gminy. Po bardzo podniosłej części oficjalnej przyszedł czas na występy i poczęstunek. Piękną część artystyczną przedstawiły miejscowe dzieci i młodzież. Z atrakcji kulturalnych były jeszcze występy zespołu Folklorystycznego Górali Czadeckich Dawidenka. Dzień Osadnika to ukłon w stronę ludzi, którzy budowali na naszych ziemiach zręby polskiej państwowości, to jedyna w swoim rodzaju okazja do obcowania z żywą historią. Czas ucieka, pamiętających pierwsze lata powrotu tej ziemi do Polski jest coraz mniej, dlatego trzeba następnym, młodszym pokoleniom przypominać o korzeniach i tożsamości. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim, których pomoc przyczyniła się do przygotowania uroczystości, dodatkowo dziękują firmie OSI POLAND FOODWORKS za wsparcie finansowe.
środa, 12 czerwca 2013
Ogólnopolski Konkurs Piosenka z Tuwimem - zaproszenie do udziału dla młodych talentów.
Fundacja Młodzi Artyści ma zaszczyt zaprosić do Ogólnopolskiego Konkursu Piosenka z Tuwimem. Szukamy młodych, zdolnych ludzi piszących teksty do piosenek. Te najlepsze inspirowane twórczością Juliana Tuwima, zdobędą nagrody i zostaną wydane na płycie. Ich autorzy dostaną także zaproszenie na warsztaty artystyczne organizowane przez Nas i prowadzone przez znakomitych instruktorów. Szczegóły konkursu do zobaczenia na naszej stronie http://mlodziartysci.eu/projekty/muzyka-z-tuwimem
Będziemy wdzięczni za umieszczenie tej informacji na Państwa stronach internetowych oraz przekazanie młodym wokalistom i twórcom.
Pozdrawiam Tomasz Zygmuntowicz - kordynator projektu Europejska Fundacja Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży "Młodzi Artyści" t.zygmuntowicz@mlodziartysci.eu www.mlodziartysci.eu
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Kultura - Interwencje.
Zapraszamy również do śledzenia informacji o naszych projektach, konkursach, warsztatach na profilu Fundacji Młodzi Artyści https://www.facebook.com/fundacjamlodziartysci?fref=ts
poniedziałek, 10 czerwca 2013
“Face the Music” Brzeg 2013 XX FPA
Z wielką satysfakcją informujemy o sukcesie 7-letniej wokalistki Domu Kultury Oliwii Kędzierskiej podczas jubileuszowego XX Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu. Do udziału Festiwalu zostały zakwalifikowane dwie nasze reprezentantki tj. Aleksandra Tumiłowicz i Oliwia Kędzierska. Ale tylko Oliwia otrzymała zaproszenie do Koncertu Galowego i miała możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w gronie gwiazd polskiej estrady. Koncert Galowy Laureatów XX FPA poprzedzony został z koncertem zespołu Blue Cafe, w którym wokalistką jest Dominika Gawęda – laureatka VII i IX FPA w Brzegu. Pragniemy również pogratulować Agacie Śliwińskiej, lauretce XVIII Festiwalu, udanego występu podczas tegorocznego jubileuszu. W ramach Gali Festiwalu wręczono statuetki ”Face the Music” najbardziej znanym laureatom Festiwalu – Alicji Bachledzie-Curuś, Kamilowi Bednarkowi, Dominice Gawędzie i Monice Urlik. Koncerty odbyły się w przepięknej scenerii Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.
Protokół z obrad Jury “Face the Music” Brzeg 2013 XX FPA
Jury w składzie:
Elżbieta Skrętkowska
Paweł Kukiz
Juliusz Kamil
przyznało następujące miejsca:
Grand Prix
Krystyna Gedzik - Gdańsk
I m-ce Oliwia Wieczorek -Jarocin
II m-ce Zuzanna Jurkiewicz -Żagań
III m-ce Martyna Plewa –Nowy Targ
Zaproszenie do koncertu
Oliwia Kędzierska - Góra
I m-ce Magdalena Chołuj -Kielce
II m-ce Martyna Wróbel -Głowno
III m-ce Kaja Karpienko –Wrocław
Wyróżnienia
Kinga Bednarek -Tarnowskie Góry
Monika Wieczorek - Jarocin
Zaproszenie do koncertu
Antoni Zamudio-Zeidler - Żukowo
Arkadiusz Zalewski - Brzeg
Protokół z obrad Jury “Face the Music” Brzeg 2013 XX FPA
Jury w składzie:
Elżbieta Skrętkowska
Paweł Kukiz
Juliusz Kamil
przyznało następujące miejsca:
Grand Prix
Krystyna Gedzik - Gdańsk
- Kategoria dziecięca
I m-ce Oliwia Wieczorek -Jarocin
II m-ce Zuzanna Jurkiewicz -Żagań
III m-ce Martyna Plewa –Nowy Targ
Zaproszenie do koncertu
Oliwia Kędzierska - Góra
- Kategoria młodzieżowa
I m-ce Magdalena Chołuj -Kielce
II m-ce Martyna Wróbel -Głowno
III m-ce Kaja Karpienko –Wrocław
Wyróżnienia
Kinga Bednarek -Tarnowskie Góry
Monika Wieczorek - Jarocin
Zaproszenie do koncertu
Antoni Zamudio-Zeidler - Żukowo
Arkadiusz Zalewski - Brzeg
I Przegląd Młodych Instrumentalistów
Dnia 8 czerwca o godzinie 13:00, w sali widowiskowej Domu Kultury odbył się I Przegląd Młodych Instrumentalistów. W przesłuchaniach konkursowych udział wzięło 19 instrumentalistów:
1. Barda Ewelina
2. Działo Bartosz
3. Gortych Patryk
4. Gortych Paweł
5. Hejber Aleksandra
6. Hejber Bartosz
7. Huzar Klaudia
8. Klukojć Jagoda
9. Kostyk Błażej
10. Lewczuk Patrycja
11. Pakuła Kacper
12. Podolecki Jakub
13. Sackiewicz Damian
14. Skoczylas Natalia
15. Tański Michał
16. Twardowska Eliza
17. Wolska Karina
18. Wyskiel Adam
19. Zajączkowska Natalia
2. Działo Bartosz
3. Gortych Patryk
4. Gortych Paweł
5. Hejber Aleksandra
6. Hejber Bartosz
7. Huzar Klaudia
8. Klukojć Jagoda
9. Kostyk Błażej
10. Lewczuk Patrycja
11. Pakuła Kacper
12. Podolecki Jakub
13. Sackiewicz Damian
14. Skoczylas Natalia
15. Tański Michał
16. Twardowska Eliza
17. Wolska Karina
18. Wyskiel Adam
19. Zajączkowska Natalia
Komisja w składzie:
1. Dorota Lasyk – przewodnicząca komisji
2. Grażyna Kasprzak
3. Bogusław Urban
2. Grażyna Kasprzak
3. Bogusław Urban
Po wysłuchaniu wszystkich instrumentalistów komisja postanowiła przyznać:
1 miejsce – Damian Sackiewicz
2 miejsce – Patryk Gortych
3 miejsce – Adam Wyskiel
Regulamin konkursu przewidywał również przyznanie nagrody publiczności, która trafiła do Kacpra Pakuły.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.
czwartek, 6 czerwca 2013
XX Festiwal Piosenki Angielskiej „Face The Music” Brzeg 2013
7 i 8 czerwca w Brzeskim Centrum Kultury odbędzie się XX Festiwal Piosenki Angielskiej „Face The Music” Brzeg 2013. W tym roku Dom Kultury w Górze reprezentowany będzie przez sekcję wokalną prowadzoną przez Agatę Śliwińską. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dwóch turach 7 czerwca zgodnie przedstawioną poniżej kolejnością.
godz. 11.00 PREZENTACJE KONKURSOWE - część I
Czarnota Julia BrzegGarrison Matylda Gdańsk
Gwiżdż Julia Nowy Targ
Jurkiewicz Zuzanna Żagań
Kędzierska Oliwia Góra
Piesiak Oliwia Odolanów
Plewa Martyna Nowy Targ
Radzajewska Natalia Białystok
Szkudlarz Alicja Odolanów
Twarowska Zuzanna Białystok
Wieczorek Oliwia Jarocin
Adamczyk Natalia Jarosz Karolina Białogard
Barsznica Hanna Nysa
Bednarek Kinga Tarnowskie Góry
Borowiec Jakub Rzepin
Chołuj Magdalena Kielce
Damaszko Monika Przemyśl
Degórska Aleksandra Kętrzyn
Dudzik Sebastian Dąbrowa Górnicza
Frąckowiak Katarzyna Żagań
Gedzik Krystyna Gdańsk
Gilewska Karolina Zabrze
Iwaniak Jagoda Żagań
Jama Katarzyna
Karpienko Kaja Wrocław
Katarzyńska Magdalena Leszno
Klimiuk Janina Kazuń Nowy
Kowalska Paulina Wierzbno
Kuśnierczyk Dominik Chrzanów
Kwaśniok Justyna Gliwice
godz. 15.00 PREZENTACJE KONKURSOWE - część II
Larek Nina RzepinLike Jaundice Brzeg
Lipka Sylwia Knurów
Łuszcz Kinga Rzeszów
Majewska Oliwia Żagań
Mąka Anna Kąkolewo
Melski Paweł Polska Nowa Wieś
Olek Katarzyna Lubartów
Osada Oliwia Tarnowskie Góry
Pezda Gabriela Kozy
Piotrowska Barbara Wrocław
Podosek Kamila Bielsko Biała
Podstawny Natalia Bielsko Biała
Potoczna Aleksandra Nozdrzec
Skowrońska Marta Lubin
Sobczyńska Kinga Zielona Góra
Stasiak Weronika Wrocław
Tadla Przemysław Brzeg
Tumiłowicz Aleksandra Góra
Wieczorek Monika Jarocin
Wojciechowski Szymon Białogard
Wróbel Martyna Głowno
Zając Damian Brzeg
Zalewski Arkadiusz Brzeg
Zamudio-Zeidler Antonio Gdańsk
Żołnierek Małgorzata Zabrze
Gratulujemy wokalistką i trzymając kciuki życzymy sukcesu podczas tegorocznych przesłuchań konkursowych.
wtorek, 4 czerwca 2013
poniedziałek, 3 czerwca 2013
"Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"
Sekcja teatralna Domu Kultury prowadzoną przez Małgorzatę Stolarczyk przygotowała specjalnie z okazji Dnia Dziecka przedstawienie "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Jest to już kolejny raz kiedy młodzi aktorzy występują dla dziecięcej widowni. Najmłodszy adept sztuki aktorskiej liczył sobie 5 lat, a najstarszy 16, ale wszyscy na równi angażowali się w przedstawienie, które odbyło się 3 czerwca.
Śnieżka- Liwia Stolarczyk
Królowa- Natalia Zajączkowska
Król- Estera Orłowska
Niania- Wiktoria Przybylska
Książę- Jan Wróbel
Mędrek- Marcelina Sieczka
Śmieszek- Klaudia Stolarczyk
Apsik- Maciej Sieczka
Gburek- Gabriela Mały
Gapcio- Emilia Dec
Nieśmiałek- Wiktoria Mały
Płaczek – Karolina Strużyk
Myśliwy- Zuzanna Piwowarczyk
Wiewiórka I – Julia Mielcarek
Wiewiórka II – Wiktoria Mielcarek
Czarownica- Alicja Całujek
Lustro- Karolina Szostak
Narrator – Małgorzata Stolarczyk
Przedstawienie spotkało się wielkim zainteresowaniem, w związku z czym odbyły się 2 spektakle o godz. 9.00 i 11.00. Z zaproszenia skorzystali: Przedszkole Publiczne Nr 1 i Nr 3 w Górze, Szkoła Podstawowa Nr 1 i 3 w Górze, Przedszkole Niepubliczne „Akademia Malucha” w Górze, Zespół Szkoła Podstawowa Gimnazjum i Przedszkole w Czerninie, dzieci z Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Górze oraz osoby indywidualne. W sumie przedstawienie obejrzało 546 widzów. Wszystkie dzieci przybyłe na spektakl z okazji swojego święta otrzymały słodki upominek od krasnali i z naszej magicznej skrzyni.
sobota, 1 czerwca 2013
Prezent z okazji Dnia Dziecka
Dzień Dziecka jest szczególnym dniem w życiu małych dzieci, ale też i dużych dzieci. Jak to ktoś powiedział - każdy jest dzieckiem zmieniającym, jedynie z wiekiem, swoje zabawki. Dlatego też postaraliśmy o zrobienie prezentu dla wszystkich dzieci. Prezentem tym było zaproszenie na projekcję 3D filmu animowanego "Zambezia". Jesteśmy szczególnie zadowoleni, bo z naszego zaproszenia skorzystało 307 widzów. Sala była pełna po brzegi, a my pełni obaw, w trakcie wydawania miejscówek do kina, czy wystarczy nam okularów 3D (mamy ich 320). Mamy nadzieję, że był to film pełen wrażeń, co za tym idzie i prezent udany.
Subskrybuj:
Posty (Atom)