piątek, 21 grudnia 2012
czwartek, 13 grudnia 2012
środa, 12 grudnia 2012
III Powiatowy Przegląd Piosenki Obcojęzycznej
W dniu 12 grudnia 2012 r. już po raz trzeci odbył się Powiatowy Przegląd Piosenki Obcojęzycznej, którego organizatorem było Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Górze oraz Dom Kultury w Górze. W konkursie wystartowało 23 wokalistów z 9 szkół. Przygotowane piosenki przez uczestników były w dwóch językach: niemieckim i angielskim.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
wtorek, 11 grudnia 2012
Święto Plonów w Gminie Góra
Złożony przez Dom Kultury projekt "Święto Plonów w Gminie Góra" w ramach programu, osi 4 "Leader" działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" uzyskał akceptację Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Celem projektu jest integracja mieszkańców gminy Góra oraz zaspakajanie potrzeb społecznych i kulturalnych wspólnot, kultywowanie tradycji, zwyczajów i obrzędów wsi. W dniu 11 grudnia 2012 r. Dom Kultury w Górze podpisał umowę z Samorządem Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu w ramach, której otrzyma dotację w wysokości 14 000 zł. Zgodnie z planem finansowo - rzeczowym umowy środki będą przeznaczone na organizację Dożynek Gminnych w miesiącu sierpniu 2013 r.
Jubileuszowe X „Słowa, Słówka i Półsłówka”
10 grudnia 2012 r. w pięknej sali widowiskowo-kinowej górowskiego Domu Kultury odbył się finał X Międzypowiatowego Gimnazjalnego Konkursu Językowego „Słowa, Słówka i Półsłówka”, organizowanego przez Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Rafała Jurkowlańca, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Pani Beaty Pawłowicz i Burmistrza Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz. Patronat medialny objęli: TV Master w Głogowie, Radio Elka, Przegląd Górowski i Życie Powiatu.
X potyczki językowe zaszczycili swą obecnością szacowni goście, wśród nich pan Sławomir Bączewski – reprezentujący Starostę Powiatu Górowskiego, pan Tadeusz Otto reprezentujący Burmistrza Góry, p. Zofia Hanulak – emerytowana polonistka, długoletnia dyrektorka LO w Górze, p. Danuta Piwowarska-Berus – dyrektor DK w Górze, p. Bernard Bazylewicz – dyrektor PCDN i PPP w Górze, p. Wioletta Skupin – przewodnicząca Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 w Górze oraz dyrektorzy miejscowych szkół: p. Małgorzata Patrzykąt, p. Alina Borzym, p. Lilianna Biedulska, p. Bożena Domańska i p. Janusz Ruszkiewicz.
W X „Słowach, Słówkach i Półsłówkach”, których głównym celem jest upowszechnianie kultury języka polskiego wśród młodzieży, wzięło udział 10 czteroosobowych zespołów, reprezentujących gimnazja powiatu górowskiego, leszczyńskiego, rawickiego i głogowskiego. W tym roku po raz pierwszy z gimnazjalistami rywalizowali studenci Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Drużyna w składzie: p. Regina Kumala, p. Ewa Osuch, p. Ewa Wysocka, p Jerzy Żywicki – wzięła udział w części finałowej konkursu i wykazała się ogromną wiedzą z zakresu poprawnej polszczyzny.
Drugi etap konkursu odbywał się w obecności zgromadzonej publiczności, która – dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez organizatorów – mogła śledzić zadania konkursowe, a także ocenić poziom swojej sprawności językowej. Na widowni zasiadły drużyny, którym w tym roku nie udało się zakwalifikować do ścisłego finału – reprezentanci Gimnazjum w Wąsoszu, Gimnazjum nr 1 w Rawiczu i Gimnazjum nr 1 w Lesznie, Gimnazjum nr 2 w Górze i Gimnazjum w Naratowie.
Zadania konkursowe dotyczyły kultury języka, szczególnie grzeczności językowej i obejmowały zagadnienia poprawnościowe z zakresu fleksji, frazeologii, słownictwa, słowotwórstwa, stylistyki, interpunkcji i ortografii.
Po bardzo wyrównanej rywalizacji zwyciężyła drużyna Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Głogowie, drugie miejsce zajęli gospodarze – Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze oraz studenci Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, miejsce trzecie – drużyna Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Niechlowie, a kolejne miejsca zajęły zespoły Gimnazjum im. św. Huberta w Czerninie (IV m.) i Gimnazjum w Jemielnie (V m.).
Wszyscy uczestnicy ścisłego finału otrzymali dyplomy i książki, m.in. słowniki wydawnictwa PWN, nagrody rzeczowe i pamiątkowe zdjęcia. Przyznano również nagrody indywidualne uczennicom, które najlepiej rozwiązały test językowy w pierwszym etapie konkursu:
Patrycji Skupin – 51 p. – Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze,
Darii Puchalskiej – 47 p. – Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Głogowie.
Podziękowania oraz nagrody książkowe otrzymali także nauczyciele języka polskiego, którzy po raz kolejny wspaniale przygotowali swoich uczniów do konkursu. Nagrody wręczyli dyrektor Gimnazjum nr 1 w Górze – pani Mariola Żywicka oraz p. Sławomir Bączewski, p. Tadeusz Otto i p. Bernard Bazylewicz.
Stanisław Szober – polski językoznawca, autor "Słownika ortoepicznego",
znanego później pod nazwą "Słownik poprawnej polszczyzny” – powiedział,
że „Kultura języka zaczyna się tam, gdzie się zaczyna świadomość językowa, gdzie ludzie nie tylko mówią, lecz zastanawiają się nad tym, jak mówią.” Mamy nadzieję, że konkurs „Słowa, Słówka i Półsłówka” tę świadomość pogłębia. Szczególnie dziś, w tych jakże „specyficznych czasach", z dbałością o kulturę języka i troską o ten największy narodowy skarb bywa różnie. Zdarza się, że nie szanujemy mowy ojczystej, używamy wulgaryzmów i wyzwisk, mówimy niepoprawnie.Tymczasem uczestnicy zmagań z polszczyzną dowiedli, że jest inaczej i nie odstrasza ich fakt, że niektóre rzeczowniki w języku polskim mogą mieć aż 14 różnych form fleksyjnych. Nie obawiają się też wymowy łamańców językowych typu „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie".
Wszystkim uczestnikom X „Słów, Słówek i Półsłówek” gratulujemy pasji poznawczej oraz rzetelnej wiedzy z zakresu poprawności językowej i kultury języka!
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom i przyjaciołom konkursu:
Panu Piotrowi Wołowiczowi – Staroście Powiatu Górowskiego,
Pani Irenie Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry,
Panu Hubertowi Wirthowi – Prezesowi Zarządu KGHM Polska Miedź w Lubinie,
Panu Romanowi Jagielle – Prezesowi "CHEMEKO - SYSTEM",
Pani Danucie Piwowarskiej-Berus – Dyrektorowi Domu Kultury w Górze,
Panu Władysławowi Stanisławskiemu – Prezesowi PSS „Społem” w Górze,
Panu Tadeuszowi Wojtczakowi – Prezesowi Zakładów Przemysłu Drzewnego „Tartak” w Górze,
Pani Wiolecie Skupin - Przewodniczącej Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 w Górze,
Panu Bernardowi Bazylewiczowi - Dyrektorowi PCDN i PPP w Górze,
Panu Michałowi Baworowskiemu - Dyrektorowi PKO w Górze,
Panu Piotrowi Kobylańskiemu - Dyrektorowi WBK w Górze,
Panu Tomaszowi Multańskiemu - Nadleśniczemu Nadleśnictwa Góra Śląska,
Panu Ireneuszowi Weledzie – Notariuszowi Kancelarii Notarialnej,
Państwu Wiesławie i Stanisławowi Lesiakom – Właścicielom Zakładu Fotograficznego „Foto-Józef” w Górze.
Dziękujemy Państwu za pomoc w organizacji konkursu oraz za przekazanie cennych nagród książkowych, rzeczowych i słodkiego poczęstunku.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za wzięcie udziału w X potyczkach językowych, które w tym roku prowadzili: Sylwia Tumiłowicz i Bartosz Bezwerchny – uczniowie klasy 1a. Dziękujemy młodym artystom: recytatorowi Błażejowi Kostykowi (1d), przygotowanemu przez p. Teresę Pankiewicz i wokalistkom Natalii Zajączkowskiej (2b), Kamili Jarząb (3b), Ilonie Adutis i Kasi Muszyńskiej – akompaniament (3a) oraz ich artystycznemu opiekunowi p. wicedyrektor Anecie Jusce. Dziewczęta wprowadziły nas w klimat subtelnej poezji śpiewanej.
Szczególne podziękowania kierujemy do Gości i Sponsorów, którzy swoją obecnością uświetnili X Międzypowiatowy Gimnazjalny Konkurs Językowy „Słowa, Słówka i Półsłówka”.
Do zobaczenia za rok!
B.B.
poniedziałek, 10 grudnia 2012
I JARMARK ADWENTOWY WYROBÓW TRADYCYJNYCH
Laureatami zostali:
I miejsce - Środowiskowy Dom Samopomocy w Górze
II miejsce - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Razem Możemy Więcej" ze Ślubowa
III miejsce - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Kresowiak" z Witoszyc
Spośród osób głosujących na najładniejsze stoisko nagrodzono 3 osoby. Są to Barbara Czudrak, Zuzanna Butkiewicz i Mariola Godyla.
Sceny użyczyła Technika Komunalna sp. z o.o "TEKOM". Na stoisku gastronomicznym Rosette można było degustować potrawy świąteczne. Pomimo zimna publiczność dopisała i mamy nadzieję, że za rok będzie jeszcze więcej stoisk no i osób kupujących.
XII Ogólnopolski Konkurs Mickiewiczowski ,,ADAMUS 2012''
7 grudnia 2012 w auli Liceum Ogólnokształcącego w Górze odbył się uroczysty Koncert Galowy XII Ogólnopolskiego Konkursu Mickiewiczowskiego ,,Adamus 2012’’.Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, Dolnośląski Kurator Oświaty Beata Pawłowicz i Prorektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu Prof. dr hab. Zbigniew Pilarczyk.Na zaproszenie Starosty Górowskiego Piotra Wołowicza i Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Górze Małgorzaty Patrzykąt udział wzięli: reprezentujący Burmistrz Góry Irenę Krzyszkiewicz - Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto, Zbigniew Waleryś – aktor Teatru Polskiego w Poznaniu, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele oraz wielu innych.Już po raz dwunasty do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych trafiły nagrody w Ogólnopolskim Konkursie ,,Adamus 2012’’ a w trakcie uroczystej gali zaprezentowali się zespół Big Bad pod batutą Pana Dominika Schultza działający prze Domu Kultury w Górze oraz instruktor nauki śpiewu i choreografii scenicznej Agata Śliwińska wraz z Olą Tumiłowicz. Wśród wyłonionych finalistów w XII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim ,,Adamus’’ - ,,Ja i Ojczyzna to jedno’’. Komisja konkursowa w składzie: Przewodniczący – Zbigniew Waleryś, dr Anna Metera, Paulina Korthals, Ewa Wierzbińska – Kloska, Agata Śliwińska, Krzysztof Ratnicyn, Kamil Król, Dawid Jaworski przyznała następujące miejsca:I miejsce za brawurowe wcielenie się w postać Gustawa z IV cz. Dziadów zdobył Łukasz Łaszewski z LO w Górze.II miejsce zdobyła Alicja Działo z VII LO we WrocławiuIII miejsce zajęli: Magdalena Siudyka z I LO w Olkuszu oraz Andrzej Błażewicz z I LO w Świdnicy.Ponadto Jury postanowiło przyznać aż 19 wyróżnień.
|
piątek, 7 grudnia 2012
FESTIWAL PIOSENKI "YOUNG SINGERS"
Gratulujemy wszystkim naszym wokalistkom mając na uwadze, że dla większości z nich był to festiwalowy debiut.
OTWARCIE XIII WYSTAWY RĘKODZIELNICTWA I TWÓRCZOŚCI lUDOWEJ
czwartek, 6 grudnia 2012
Spotkanie z Mikołajem i uroczyste zapalenie lampek na choince
W dniu 6 grudnia o godz. 16.00 tradycyjnie, jak co roku na Placu
Chrobrego odbyło się uroczyste zapalenie lampek na choince oraz spotkanie z Mikołajem.
Uroczystego zapalenia lampek w obecności dzieci i rodziców dokonała Burmistrz Góry Irena
Krzyszkiewicz. Podczas uroczystości zaprezentowała się sekcja wokalna
Domu Kultury przygotowana na tę okoliczność
przez Jana Kubiaka. Oczywiście nie zabrakło Świętych Mikołajów. Na ich
przybycie i na prezenty dzieci czekały od zeszłego roku, więc z radością
ich powitały. Imprezę prowadzili Jolanta Ludkowska i Adrian
Kasprzak.
KOPCIUSZEK
Kopciuszek - Natalia Zajączkowska
Królewicz - Jaś Wróbel
Oleńka - Zuzia Janusz
Macocha - Zuzia Piwowarczyk
Matka Kopciuszka - Liwia Stolarczyk
Ojciec - Wiktoria Przybylska
Wróżka I - Klaudia Stolarczyk
Wróżka II - Oliwia Mikołajczak
Wróżka III - Julia Mielcarek
Wróżka IV Wiktoria Mielcarek
Narrator - Zosia Biazik
W związku z dużym zainteresowaniem odbyły się dwa spektakle o godz. 9.00 i 10.00 w których łącznie wzięło udział 565 widzów. Z zaproszenia skorzystały dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 1 i 3, Szkoły Podstawowej Nr 1 i 3 w Górze oraz Zespołu Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Przedszkole w Czerninie oraz dzieci z Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Górze. Wszystkie dzieci, które przybyły na przedstawienie otrzymały słodkie upominki. Serdecznie dziękujemy dzieciom i opiekunom za przybycie na spektakl teatralny. Dziękujemy również dzieciom, które wystąpiły w przedstawieniu oraz Małgorzacie Stolarczyk za przygotowanie tego spektaklu.
poniedziałek, 3 grudnia 2012
Subskrybuj:
Posty (Atom)