piątek, 21 grudnia 2012

środa, 12 grudnia 2012

III Powiatowy Przegląd Piosenki Obcojęzycznej

W dniu 12 grudnia 2012 r. już po raz trzeci odbył się Powiatowy Przegląd Piosenki Obcojęzycznej,   którego organizatorem było Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Górze oraz Dom Kultury w Górze. W konkursie wystartowało 23 wokalistów z 9 szkół. Przygotowane piosenki przez uczestników były w dwóch językach: niemieckim i angielskim. 


Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

wtorek, 11 grudnia 2012

Święto Plonów w Gminie Góra


Złożony przez Dom Kultury projekt "Święto Plonów w Gminie Góra" w ramach programu, osi 4 "Leader" działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" uzyskał akceptację Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Celem projektu jest integracja mieszkańców gminy Góra oraz zaspakajanie potrzeb społecznych i kulturalnych wspólnot, kultywowanie tradycji, zwyczajów i obrzędów  wsi. W dniu 11 grudnia 2012 r. Dom Kultury w Górze podpisał umowę z Samorządem Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu w ramach, której otrzyma dotację w wysokości 14 000 zł. Zgodnie z planem finansowo - rzeczowym umowy środki będą przeznaczone na organizację Dożynek Gminnych w miesiącu sierpniu 2013 r. 

Jubileuszowe X „Słowa, Słówka i Półsłówka”

10 grudnia 2012 r. w pięknej sali widowiskowo-kinowej górowskiego Domu Kultury odbył się finał X Międzypowiatowego Gimnazjalnego Konkursu Językowego „Słowa, Słówka i Półsłówka”, organizowanego przez Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Rafała Jurkowlańca, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Pani Beaty Pawłowicz i Burmistrza Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz. Patronat medialny objęli: TV Master w Głogowie, Radio Elka, Przegląd Górowski i Życie Powiatu. 

X potyczki językowe zaszczycili swą obecnością szacowni goście, wśród nich pan Sławomir Bączewski – reprezentujący Starostę Powiatu Górowskiego, pan Tadeusz Otto reprezentujący Burmistrza Góry, p. Zofia Hanulak – emerytowana polonistka, długoletnia dyrektorka LO w Górze, p. Danuta Piwowarska-Berus – dyrektor DK w Górze, p. Bernard Bazylewicz – dyrektor PCDN i PPP w Górze, p. Wioletta Skupin – przewodnicząca Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 w Górze oraz dyrektorzy miejscowych szkół: p. Małgorzata Patrzykąt, p. Alina Borzym, p. Lilianna Biedulska, p. Bożena Domańska i p. Janusz Ruszkiewicz. 

W X „Słowach, Słówkach i Półsłówkach”, których głównym celem jest upowszechnianie kultury języka polskiego wśród młodzieży, wzięło udział 10 czteroosobowych zespołów, reprezentujących gimnazja powiatu górowskiego, leszczyńskiego, rawickiego i głogowskiego. W tym roku po raz pierwszy z gimnazjalistami rywalizowali studenci Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Drużyna w składzie: p. Regina Kumala, p. Ewa Osuch, p. Ewa Wysocka, p Jerzy Żywicki – wzięła udział w części finałowej konkursu i wykazała się ogromną wiedzą z zakresu poprawnej polszczyzny. 

Drugi etap konkursu odbywał się w obecności zgromadzonej publiczności, która – dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez organizatorów – mogła śledzić zadania konkursowe, a także ocenić poziom swojej sprawności językowej. Na widowni zasiadły drużyny, którym w tym roku nie udało się zakwalifikować do ścisłego finału – reprezentanci Gimnazjum w Wąsoszu, Gimnazjum nr 1 w Rawiczu i Gimnazjum nr 1 w Lesznie, Gimnazjum nr 2 w Górze i Gimnazjum w Naratowie. 

Zadania konkursowe dotyczyły kultury języka, szczególnie grzeczności językowej i obejmowały zagadnienia poprawnościowe z zakresu fleksji, frazeologii, słownictwa, słowotwórstwa, stylistyki, interpunkcji i ortografii. 

Po bardzo wyrównanej rywalizacji zwyciężyła drużyna Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Głogowie, drugie miejsce zajęli gospodarze – Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze oraz studenci Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, miejsce trzecie – drużyna Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Niechlowie, a kolejne miejsca zajęły zespoły Gimnazjum im. św. Huberta w Czerninie (IV m.) i Gimnazjum w Jemielnie (V m.). 

Wszyscy uczestnicy ścisłego finału otrzymali dyplomy i książki, m.in. słowniki wydawnictwa PWN, nagrody rzeczowe i pamiątkowe zdjęcia. Przyznano również nagrody indywidualne uczennicom, które najlepiej rozwiązały test językowy w pierwszym etapie konkursu: 

Patrycji Skupin – 51 p. – Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze, 

Darii Puchalskiej – 47 p. – Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Głogowie. 

Podziękowania oraz nagrody książkowe otrzymali także nauczyciele języka polskiego, którzy po raz kolejny wspaniale przygotowali swoich uczniów do konkursu. Nagrody wręczyli dyrektor Gimnazjum nr 1 w Górze – pani Mariola Żywicka oraz p. Sławomir Bączewski, p. Tadeusz Otto i p. Bernard Bazylewicz. 

Stanisław Szober – polski językoznawca, autor "Słownika ortoepicznego", 

znanego później pod nazwą "Słownik poprawnej polszczyzny” – powiedział, 

że „Kultura języka zaczyna się tam, gdzie się zaczyna świadomość językowa, gdzie ludzie nie tylko mówią, lecz zastanawiają się nad tym, jak mówią.” Mamy nadzieję, że konkurs „Słowa, Słówka i Półsłówka” tę świadomość pogłębia. Szczególnie dziś, w tych jakże „specyficznych czasach", z dbałością o kulturę języka i troską o ten największy narodowy skarb bywa różnie. Zdarza się, że nie szanujemy mowy ojczystej, używamy wulgaryzmów i wyzwisk, mówimy niepoprawnie.Tymczasem uczestnicy zmagań z polszczyzną dowiedli, że jest inaczej i nie odstrasza ich fakt, że niektóre rzeczowniki w języku polskim mogą mieć aż 14 różnych form fleksyjnych. Nie obawiają się też wymowy łamańców językowych typu „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". 

Wszystkim uczestnikom X „Słów, Słówek i Półsłówek” gratulujemy pasji poznawczej oraz rzetelnej wiedzy z zakresu poprawności językowej i kultury języka! 

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom i przyjaciołom konkursu: 

Panu Piotrowi Wołowiczowi – Staroście Powiatu Górowskiego, 

Pani Irenie Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry, 

Panu Hubertowi Wirthowi – Prezesowi Zarządu KGHM Polska Miedź w Lubinie, 

Panu Romanowi Jagielle – Prezesowi "CHEMEKO - SYSTEM", 

Pani Danucie Piwowarskiej-Berus – Dyrektorowi Domu Kultury w Górze, 

Panu Władysławowi Stanisławskiemu – Prezesowi PSS „Społem” w Górze, 

Panu Tadeuszowi Wojtczakowi – Prezesowi Zakładów Przemysłu Drzewnego „Tartak” w Górze, 

Pani Wiolecie Skupin - Przewodniczącej Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 w Górze, 

Panu Bernardowi Bazylewiczowi - Dyrektorowi PCDN i PPP w Górze, 

Panu Michałowi Baworowskiemu - Dyrektorowi PKO w Górze, 

Panu Piotrowi Kobylańskiemu - Dyrektorowi WBK w Górze, 

Panu Tomaszowi Multańskiemu - Nadleśniczemu Nadleśnictwa Góra Śląska, 

Panu Ireneuszowi Weledzie – Notariuszowi Kancelarii Notarialnej, 

Państwu Wiesławie i Stanisławowi Lesiakom – Właścicielom Zakładu Fotograficznego „Foto-Józef” w Górze. 

Dziękujemy Państwu za pomoc w organizacji konkursu oraz za przekazanie cennych nagród książkowych, rzeczowych i słodkiego poczęstunku. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za wzięcie udziału w X potyczkach językowych, które w tym roku prowadzili: Sylwia Tumiłowicz i Bartosz Bezwerchny – uczniowie klasy 1a. Dziękujemy młodym artystom: recytatorowi Błażejowi Kostykowi (1d), przygotowanemu przez p. Teresę Pankiewicz i wokalistkom Natalii Zajączkowskiej (2b), Kamili Jarząb (3b), Ilonie Adutis i Kasi Muszyńskiej – akompaniament (3a) oraz ich artystycznemu opiekunowi p. wicedyrektor Anecie Jusce. Dziewczęta wprowadziły nas w klimat subtelnej poezji śpiewanej. 

Szczególne podziękowania kierujemy do Gości i Sponsorów, którzy swoją obecnością uświetnili X Międzypowiatowy Gimnazjalny Konkurs Językowy „Słowa, Słówka i Półsłówka”. 

Do zobaczenia za rok! 

B.B.

poniedziałek, 10 grudnia 2012

I JARMARK ADWENTOWY WYROBÓW TRADYCYJNYCH

 W niedzielę na Targowisku miejskim odbył się po raz pierwszy Jarmark Adwentowy Wyrobów Tradycyjnych zorganizowany przez Lokalną Grupę Działania Ujście Baryczy oraz Dom Kultury w Górze.Stoiska ze swoimi wyrobami wystawili: kwiaciarnia Hortensja, Ciastkarnia Oleńka, Runoland Sp. z o.o, Fundacja na rzecz Pomocy Szkole im. E. Machniewicza, Stowarzyszenie Unia Górowian, Kwiaciarnia p. Kędzierskiej, Zespół Placówek Kultury w Wąsoszu, Gospodarstwo Pszczelarskie - Wiktoria Kowalczuk z Goli Wąsoskiej, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Razem możemy więcej" ze Ślubowa, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Kresowiak" z Witoszyc, Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom Kultury w Górze, LGD Ujście Baryczy oraz Parafia św. Jakuba ze Starej Góry.W części artystycznej wystąpili: -  sekcja wokalna Domu Kultury  w składzie: Patrycja Gała, Agata Ludwiczyńska, Julia Goszczyk, Wiktoria Chrzanowska, Weronika Błażejewska, Jolanta Pałysa, Jagoda Kroczyńska, Szymon Łagoda, Weronika Szymańska, Liwia Stolarczyk, Klaudia Stolarczyk, Kamila Mazur, - sekcja taneczna Domu Kultury,  -  uczniowie Gimnazjum z Naratowa, zespół Niezapominajki i Wronowianki, sekcja wokalna Zespołu Placówek Kultury w Wąsoszu, Schola ze Starej Góry, mieszkańcy wsi Osetno z Jasełkami oraz Klaudia Huzar, Małgorzta Greń i Weronika Gorąca z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach. Podczas trwania Jarmarku odbył się konkurs na najładniejsze stoisko. Wyboru dokonywała publiczność poprzez głosowanie. 
Laureatami zostali: 
I miejsce - Środowiskowy Dom Samopomocy w Górze
II miejsce - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Razem Możemy Więcej" ze Ślubowa
III miejsce - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Kresowiak" z Witoszyc
Spośród osób głosujących na najładniejsze stoisko nagrodzono 3 osoby. Są to Barbara Czudrak, Zuzanna Butkiewicz i Mariola Godyla.
Sceny użyczyła Technika Komunalna sp. z o.o "TEKOM". Na stoisku gastronomicznym Rosette można było degustować potrawy świąteczne. Pomimo zimna publiczność dopisała i mamy nadzieję, że za rok będzie jeszcze więcej stoisk no i osób kupujących.
   

XII Ogólnopolski Konkurs Mickiewiczowski ,,ADAMUS 2012''


7 grudnia 2012 w auli Liceum Ogólnokształcącego w Górze odbył się uroczysty Koncert Galowy XII Ogólnopolskiego Konkursu Mickiewiczowskiego ,,Adamus 2012’’.Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, Dolnośląski Kurator Oświaty Beata Pawłowicz i Prorektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu Prof. dr hab. Zbigniew Pilarczyk.Na zaproszenie Starosty Górowskiego Piotra Wołowicza i Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Górze Małgorzaty Patrzykąt udział wzięli: reprezentujący Burmistrz Góry Irenę Krzyszkiewicz - Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto, Zbigniew Waleryś – aktor Teatru Polskiego w Poznaniu, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele oraz wielu innych.Już po raz dwunasty do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych trafiły nagrody w Ogólnopolskim Konkursie ,,Adamus 2012’’ a w trakcie uroczystej gali zaprezentowali się zespół Big Bad pod batutą Pana Dominika Schultza działający prze Domu Kultury w Górze oraz instruktor nauki śpiewu i choreografii scenicznej Agata Śliwińska wraz z Olą Tumiłowicz. Wśród wyłonionych finalistów w XII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim ,,Adamus’’ - ,,Ja i Ojczyzna to jedno’’. Komisja konkursowa w składzie: Przewodniczący – Zbigniew Waleryś, dr Anna Metera, Paulina Korthals, Ewa Wierzbińska – Kloska, Agata Śliwińska, Krzysztof Ratnicyn, Kamil Król, Dawid Jaworski przyznała następujące miejsca:I miejsce za brawurowe wcielenie się w postać Gustawa z IV cz. Dziadów zdobył Łukasz Łaszewski z LO w Górze.II miejsce zdobyła Alicja Działo z VII LO we WrocławiuIII miejsce zajęliMagdalena  Siudyka z I LO w Olkuszu oraz Andrzej Błażewicz z I LO w Świdnicy.Ponadto Jury postanowiło przyznać aż  19 wyróżnieńTegorocznym laureatom wręczono nagrody ufundowane m.in.  przez  Burmistrza Góry -  Irenę Krzyszkiewicz  oraz  Starostę Górowskiego -  Piotra Wołowicza.Specjalną nagrodę dla najlepszego recytatora ufundował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski. Jest to pięknie ilustrowane wydanie „Pana Tadeusza” wraz z  dedykacją, odnoszącą się  do zainicjowanej przez Pana Prezydenta akcji „Narodowego czytania poematu” z okazji 200 – lecia  „Ostatniego zajazdu na Litwie” .

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

piątek, 7 grudnia 2012

FESTIWAL PIOSENKI "YOUNG SINGERS"

1 grudnia 2012 r. w sali Miejskiego Domu Kultury w Lesznie odbył się VI Festiwal Piosenki "Young Singers", do którego zgłosiło się prawie 50 uczestników z całego kraju. Poziom imprezy można okreslić jako profesjonalny. W tym roku  swój udział w tym festiwalu zgłosiła także nasz sekcja wokalna prowadzona przez Agatę Śliwińską. Siedem wokalistek: Agata Bortnowska, Aleksandra Tumiłowicz, Dagmara Trzeciak, Agata Wietrzykowska, Greta Strojek, Oliwia Łopuszyńska oraz Oliwia Prosianowska reprezentowało Dom Kultury podczas przesłuchań konkursowych. Komisja festiwalowa postanowiła przyznać Aleksandrze Tumiłowicz wyróżnienie.

Gratulujemy wszystkim naszym wokalistkom mając na uwadze, że dla większości z nich był to festiwalowy debiut. 

OTWARCIE XIII WYSTAWY RĘKODZIELNICTWA I TWÓRCZOŚCI lUDOWEJ

W dniu 7 grudnia 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie XIII Wystawy Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej pod patronatem Włodzimierza Chlebosza - Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Organizatorami byli Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Powiatowy Zespół Doradców w Górze, Starostwo Powiatowe w Górze, samorządy gminne i Dom Kultury w Górze. Imprezę uświetnił zespół NIEZAPOMINAJKI pod kierownictwem Antoniego Krenca, który rozpoczął i zakończył część oficjalną wystawy, a także zaprezentował się w 4 utworach ludowych. Wystawę można oglądać do 10 grudnia br.

czwartek, 6 grudnia 2012

Spotkanie z Mikołajem i uroczyste zapalenie lampek na choince

W dniu 6 grudnia o godz. 16.00 tradycyjnie, jak co roku na Placu Chrobrego odbyło się uroczyste zapalenie lampek na choince oraz spotkanie z Mikołajem. Uroczystego zapalenia lampek  w obecności dzieci i rodziców dokonała Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz. Podczas uroczystości zaprezentowała się sekcja wokalna Domu Kultury przygotowana na tę okoliczność przez Jana Kubiaka. Oczywiście nie zabrakło Świętych Mikołajów. Na ich przybycie i na prezenty dzieci czekały od zeszłego roku, więc z radością ich powitały. Imprezę prowadzili Jolanta Ludkowska i Adrian Kasprzak. 

Seans Mikołajkowy 3D

KOPCIUSZEK


W dniu 6 grudnia z okazji Mikołaja w sali widowiskowej odbyło się przedstawienie teatralne dla dzieci pt.„Kopciuszek” – przygotowane przez sekcję teatralną prowadzoną przez Małgorzatę Stolarczyk w obsadzie:
Kopciuszek - Natalia Zajączkowska 
Królewicz - Jaś Wróbel
Oleńka - Zuzia Janusz
Macocha - Zuzia Piwowarczyk
Matka Kopciuszka - Liwia Stolarczyk
Ojciec - Wiktoria Przybylska
Wróżka I - Klaudia Stolarczyk
Wróżka II - Oliwia Mikołajczak
Wróżka III - Julia Mielcarek
Wróżka IV Wiktoria Mielcarek
Narrator - Zosia Biazik
W związku z dużym zainteresowaniem odbyły się dwa spektakle o godz. 9.00 i 10.00 w których łącznie wzięło udział 565 widzów. Z zaproszenia skorzystały dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 1 i 3, Szkoły Podstawowej Nr 1 i 3 w Górze oraz Zespołu Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Przedszkole w Czerninie  oraz dzieci z Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Górze. Wszystkie dzieci, które przybyły na przedstawienie otrzymały słodkie upominki. Serdecznie dziękujemy dzieciom i opiekunom za przybycie na spektakl teatralny. Dziękujemy również dzieciom, które wystąpiły w przedstawieniu oraz  Małgorzacie Stolarczyk za przygotowanie tego spektaklu.

piątek, 30 listopada 2012

Andrzejki 2012


W czwartek 29 listopada w sali widowiskowej Domu Kultury dla wszystkich członków sekcji działających w naszej placówce odbył się wieczór Andrzejkowy. Podczas imprezy nie zabrakło wróżb i zabaw przygotowanych na tę okazję. Dzieci chętnie brały udział we wszystkich zabawach, ale największym powodzeniem cieszyło się lanie wosku i przepowiednia, co czeka je w nadchodzącym roku 2013. W trakcie wieczoru zaprezentowała swoje umiejętności sekcja tańca nowoczesnego prowadzona  przez Jolantę Ludkowską.

wtorek, 27 listopada 2012

poniedziałek, 19 listopada 2012

Wycieczka do Telewizji Polskiej we Wrocławiu

Przyszli dziennikarze i reporterzy z sekcji dziennikarsko-fotograficznej działającej w naszym Dom Kultury wybrali się na niesamowitą wycieczkę. Wraz z instruktorem odwiedzili siedzibę Telewizji Polskiej we Wrocławiu. 
Młodzi redaktorzy z Góry byli w szoku, że studio wrocławskich Faktów pomalowane jest całe na zielono, a na ich ekranach pojawia się charakterystyczne tło. Byli też zaskoczeni tym, że prezenter pogody stoi przy niebieskiej ścianie, zamiast opowiadać o nadchodzących frontach atmosferycznych i temperaturze na tle ekranu - tak jak zdaje się to telewidzom. 


Kto wie, może za kilka lat to któraś z uczestniczek sekcji zasiądzie przy stole prowadzącej wrocławskie wiadomości?   

niedziela, 18 listopada 2012

Koncert poświęcony pamięci Ireny Jarockiej


W niedzielę 18 listopada w sali widowiskowej odbyło się po raz czwarty spotkanie z cyklu koncertów wspomnieniowych organizowanych przez Dom Kultury. Do tej pory wspominaliśmy twórczość Anny Jantar, Kasi Sobczyk oraz Czesława Niemena. W tym roku wspominamy niedawno zmarłą Irenę Jarocką i jej twórczość. Przed publicznością zaprezentowała się  sekcja wokalna prowadzona przez Jana Kubiaka. W dzisiejszym koncercie piosenki zaśpiewały: Agnieszka Bohdanowicz, Róża Mazurczak, Monika Wrona, Karolina Konopnicka, Agata Sibilak, Karolina Turowska, Sandra Remiszewska,  Justyna Mazuryk, Daria Szuper, Angelika Dynieko, Katarzyna  Wyszyńska, Klaudia Kaudyk i Aleksandra Olejnik. Po raz pierwszy w tym roku zaprezentowała się sekcja wokalna prowadzona przez Agatę Śliwińską, którą reprezentowała Katarzyna Hołtra.  Koncert zakończył utwór "Odpływają kawiarenki" w wykonaniu wszystkich wykonawców. Proszę wierzyć, że wrażenie finałowego wykonania było niepowtarzalne - to była cała Irena Jarocka!  Piękną oprawę słowną opracowała Barbara Podwińska - Bućkowska - instruktor sekcji teatralnej, która również przygotowała prowadzących koncert: Olę Zakaszewską i Jakuba Hrynia. Wieczór wspomnieniowy odbywał się w scenografii wykonanej przez dyrektora Danutę Piwowarską-Berus i pracownicy. Mamy nadzieję, że wykonawcom udało się, chociaż w niewielkim stopniu, spełnić oczekiwania przybyłej publiczności. 

niedziela, 11 listopada 2012

Koncert z okazji Święta Niepodległości



11 listopada w sali widowiskowej odbył się koncert z okazji Święta Niepodległości. Koncert rozpoczął się od wspólnego odśpiewania Hymnu Polski. W koncercie zaprezentowali się:

Zespół „Niezapominajki”
- „Orzeł biały”
- „Rota”
- „Zostaniemy na tej ziemi”
- „Błękitne rozwińmy sztandary”
Instruktor - Antoni Krenc

Big-Band
- „Canon in D – Johan Pachelbel” – Ewelina Barda – flet
- „Marsz I brygady” – Patryk i Paweł Gortychowie – trąbka
- „Rota” – Marcelina Parzonka i Paweł Gortych – saksofon, trąbka
Instruktor - Dominik Schulz

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Górze
- „11 listopada”
- „Maszerują strzelcy”
Opiekun - Maria Ruman

Sekcja wokalna Domu Kultury
- „Takiemu to dobrze” – Szymon Łagoda
- „Magdalenka” – Szymon Łagoda
- „To twoja pieśń” – Justyna Mazuryk
- „Powołanie” – Justyna Mazuryk
- „Kiedy wyjdziesz z woja” – Róża Mazurczak
- „Torpedysta” – Róża Mazurczak
- „Tylko jeden taki jest” – Agata Ludwiczyńska
- „Piosenka melduje się na rozkaz” – Agata Ludwiczyńska
- „Mam chłopaka szeregowca” – Patrycja Gała
- „Idealny sierżant” – Patrycja Gała
- „Żeby było jaśniej” – Aleksandra Olejnik
- „Przy ognisku” – Aleksandra Olejnik
- „W kolorze traw i mchu” – Katarzyna Wyszyńska
- „Życzę Ci na drogę” – Katarzyna Wyszyńska
- „A tu jeszcze tyle dni” – Agnieszka Bohdanowicz
- „Z tamtych ogni z tamtych dni” – Agnieszka Bohdanowicz
Instruktor - Jan Kubiak

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Górze
- „O mój rozmarynie”
- „Przybyli ułani”
- „Marsz I Brygady”
- „Ułani, ułani”
Opiekun - Jolanta Ludkowska

Szkoła Podstawowa Nr 3 w Górze
- „Biały krzyż” – Julia Goszczyk, Amelia Matuszewska, Jagoda Olejniczak, Martyna
Witek, Sara Zawisła, Wiktoria Witek, Katarzyna Pokrzywniak, Nikola Popowicz i Marysia Kulesza.
Opiekun - Mariusz Ratajczak

Koncert prowadzili Ola Zakaszewska i Jakub Hryń, którzy już wielokrotnie bardzo profesjonalnie prowadzili koncerty tematyczne. Część słowną uroczystości przygotowała Barbara Podwińska-Bućkowska, która też wielokrotnie opracowywała piękną oprawę słowną koncertów.

Po raz pierwszy Święto 11 listopada uczciliśmy koncertem i w związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców chcemy, by ta impreza na stałe została wpisana do kalendarza.

sobota, 3 listopada 2012

ZADUSZKI ROCKOWE

W sobotę w sali widowiskowej odbył się koncert pod nazwą "ZADUSZKI ROCKOWE". W koncercie wystąpili: zespół WEIGHTY WATER  działający przy Domu Kultury w Górze oraz gościnie zagrał zespół FAME z Rydzyny. Zaprezentowała się również sekcja wokalna w składzie Agnieszka Bohdanowicz oraz Katarzyna Wyszyńska. Na koncert przybyła publiczność w różnym wieku. Podczas koncertu wszyscy świetnie się bawili nagradzając wykonawców oklaskami.

piątek, 2 listopada 2012

wtorek, 30 października 2012

Koncerty zespołu Big Band

W dniu 30 października 2012 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Górze odbyły się dwa koncerty umuzykalniające. Zespół Big Band w składzie: Marcelina Parzonka, Aleksandra Hejber, Jakub Podolecki, Ewelina Barda, Paweł Gortych, Patryk Gortych, Adam Wyskiel, Michał Tański, Michalina Frask, Aneta Frask, Natalia Zajączkowska, Sylwia Tumiłowicz, Bogusław Urban, Arkadiusz Gustaw oraz prowadzący zespół Dominik Schulz zaprezentowali przepiękne melodie znanych i lubianych utworów. Różnorodność prezentowanych utworów cofa nas do niezapomnianych lat 70-tych kończąc na najnowszych hitach muzyki filmowej. Brzmienie zespołu Big Band dzięki wielogłosowej harmonii instrumentalnej oraz już śmiało można powiedzieć profesjonalnej grze muzyków sprawia, że każdy utwór nabiera wspaniałego dźwięku , który sprawia, że każdy wykonywany utwór przez zespół zaczyna wyróżniać się wśród innych i staje się niezapomnianym przeżyciem dla naszej młodej widowni.  Podczas koncertu zaprezentowano i omówiono takie instrumenty jak trąbka, klarnet, saksofon, flet poprzeczny oraz sporą sekcję instrumentów perkusyjnych. Z zaproszenia na koncert skorzystały dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze oraz Szkoła Podstawowa w Glince.

poniedziałek, 29 października 2012

KONCERT POŚWIĘCONY PAMIĘCI IRENY JAROCKIEJ


KONCERT Z OKAZJI 94 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI



Sukces sekcji wokalnej Domu Kultury w Górze


28 października zakończyły się dwudniowe wzmagania w ramach VII Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Żołnierskiej w Lesznie zatytułowanym „Na pagonach słońce”. Konkurs podsumowany został koncertem laureatów, który odbył się w niedzielę  w Miejskim Ośrodku Kultury. Przed leszczyńską publicznością wystąpiły zespoły wokalne i soliści, którzy wcześniej najlepiej zaprezentowali się podczas przesłuchań. Repertuar wykonawców był bardzo różnorodny. Jury konkursowe podczas ogłoszenia zwycięzców podkreślało wysoki poziom artystyczny festiwalu.  Dom Kultury w Górze reprezentowała sekcja wokalna w składzie: Szymon Łagoda, Róża Mazurczak, Agnieszka Bohdanowicz, Katarzyna Wyszyńska, Patrycja Gała, Aleksandra Olejnik oraz Justyna Mazuryk. 

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników przeglądu wśród nagrodzonych znalazło się dwóch naszych przedstawicieli sekcji wokalnej: 


- I miejsce Szymon Łagoda w kategorii soliści 7-13 lat








- III miejsce Katarzyna Wyszyńska w kategorii soliści 14-18 lat

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.



niedziela, 28 października 2012

KONCERT SENIORÓW "JESIEŃ JEST PIĘKNA"


W niedzielę o godz. 14.00 w sali widowiskowej Domu Kultury odbył się po raz kolejny Koncert Seniorów "Jesień jest piękna". W  imprezie wzięły udział zespoły:
ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „FAMILIA”
POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW RENCISTÓW I INWALIDÓW KOŁO W KUKLINOWIE
Instruktor – Zdzisław Kamiński
            - „Kareta złota”
            - „Ja śpiewam piosenki”
            - „Żegnaj lato na rok”                                                                      
ZESPÓŁ „FERMATA LIVE”
CENTRUM KULTURY I REKREACJI WE WSCHOWIE
Instruktor – Leokadia Łopusiewicz
Akompaniator – Barbara Kicińska
            - „Szła babeczka do laseczka”
            - „Powiedz dlaczego”
            - „Lato z ptakami odchodzi”                                                               
ZESPÓŁ „NADODRZANIE” Z LUBOWA
STOWARZYSZENIE KLUB SENIORA „ZŁOTA JESIEŃ” W LUBOSZYCACH
Kierownik – Irena Michalska
Instruktor – Andrzej Muzyka
            - „Polskie kwiaty”
            - „Zapomniana melodia”
            - „Moja Matko ja wiem”                                                                   
ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „NIEZAPOMINAJKI”
DOM KULTURY W GÓRZE
Instruktor – Adam Krenc
            - „Jarzębina czerwona”
            - „Krakowianka”
            - „Co ja zrobiłem”                                                                          
ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „POD KLONEM”
OŚRODEK KULTURY SPORTU I AKTYWNOŚCI LOKALNEJ W MIEJSKIEJ GÓRCE
Instruktor – Mieczysław Pietryka
            - „Mołdawianka”
            - „Stoję w ogrodzie”
            - „Jak długo gwiazdy lśnią”
            - „Czerwone róże”                                                                          
CHÓR „POLONEZ”
CENTRUM KULTURY I REKREACJI WE WSCHOWIE
Dyrygent – Anna Pasek
Akompaniator – Hieronim Pryputniewicz
            - „Niech żyją nam seniorzy”
            - „Dziadek z babcią”
            - „Pogodna jesień”                                                                           
ZESPÓŁ „ŚPIEWAJMY RAZEM”
STOWARZYSZENIE KLUB SENIORA „ZŁOTA JESIEŃ” W LUBOSZYCACH
Kierownik – Maria Łaboziewicz
Instruktor – Andrzej Muzyka
            - „Wróżka czarodziejka”
            - „Kwiatek czerwony”
            - „Serca dwa”                                                                                
ZESPÓŁ „WĄSOSZANKI”
ZESPÓŁ PLACÓWEK KULTURY W WĄSOSZU
Kierownik  zespołu – Kornela Kuczyńska
            - „Młoda wdowa”
            - „Tańczmy do rana”
            - „Cygańska jesień” 

Koncert prowadziła Jolanta Ludkowska. Zespoły prezentujące się podczas koncertu otrzymały certyfikaty uczestnictwa i okolicznościowe statuetki wykonane przez Annę Gałuszkę. Wszyscy przybyli wspaniale się bawili, przyśpiewując razem z wykonawcami. Po koncercie artyści wspólnie biesiadowali w sali klubowej przy domowych wypiekach.

środa, 24 października 2012

Wyniki konkursu plastycznego na "Ekoprodukt"


W dniu 23 października 2012 r. w Domu Kultury w Górze odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego na "Ekoprodukt"

Komisja w składzie:
Grażyna Onichimowska
Monika Małachowska - Szczok
Magdalena Głuszko

postanowiła przyznać:
w kategorii 7-11 lat - prace indywidualne
1 miejsce - Patrycja Kosek - Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze
1 miejsce - Katarzyna Załupska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze
2 miejsce - Kacper Chochowski - Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze
2 miejsce - Oliwia Kilarska - Szkoła Podstawowa nr 3 w Górze
3 miejsce - Michał Garbacz - Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze
3 miejsce - Łukasz Rudzyński - Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze
Wyróżnienie - Zuzanna Janusz - Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze
Wyróżnienie - Miłosz Boiński - Szkoła Podstawowa nr 3 w Górze
Wyróżnienie - Mikołaj Lorek - Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze
Wyróżnienie - Karol Makles - Szkoła Podstawowa nr 3 w Górze
Wyróżnienie - Natasza Baworowska - Szkoła Podstawowa nr 3 w Górze
Wyróżnienie - Bartosz Mastalerz - Szkoła Podstawowa nr 3 w Górze

w kategorii 12-18 lat - prace indywidualne
1 miejsce - Agata Ludwiczyńska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze
2 miejsce - Aleksandra Furtak - Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze
3 miejsce - Aleksandra Wysocka - Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze

w kategorii 12-18 lat - prace zbiorowe
1 miejsce - Maciej Bilina i Magdalena Nowakowska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze
2 miejsce - Karolina Kucharska i Maja Dąbrowska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody. 



wtorek, 23 października 2012

Koncert Zaduszki Rockowe


Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia

19 października 2012 r.  nasi młodzi muzycy zespołu Big Band mieli możliwość skorzystania z zaproszenia Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W Auli PWSZ im. J. A. Komeńskiego w Lesznie odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia pod dyrekcją mjr Mariusza Dziubka. Podczas koncertu orkiestra wykonała wiele utworów polskiej i światowej muzyki poważnej, ludowej i rozrywkowej a samo wydarzenie było upamiętnieniem 120 rocznicy urodzin gen. bryg. Józefa Kustronia dowódcy 55 poznańskiego pułku piechoty w latach 1925 - 1930. 

niedziela, 21 października 2012

KONCERT JESIENNY

W dniu 21 października w sali widowiskowej Domu Kultury odbył się Koncert Jesienny. Z zaproszenia do wzięcia udziału skorzystały dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i sekcji Domu Kultury.  W koncercie ze swoim repertuarem kolejno wystąpili: 
SEKCJA WOKALNA
            - „Jesień idzie przez park”-  sekcja wokalna
PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 1
            - „Dwa jabłka”- taniec - grupa 4 - latków
            - „Kolorowa jesień” – taniec  grupa 5 - latków
            - „Taniec jesienny”- grupa 5-6 latków, Ola Lesiuk
            - „Biedronka Lola” – taniec grupa 5-6 latków
            - „Deszczowa piosenka”-  grupa 5-6 latków
            - „Pac gruszka” – walczyk do piosenki- grupa 5-6 latków
opiekunowie: Monika Kotlarczyk, Mariola Matyla, Agnieszka Strzeczkowska, Małgorzata Marcinkowska, Halina Wróbel.
SEKCJA WOKALNA
            - „Jesienny pan”- Szymon Łagoda           
SEKCJA RYTMIKI
            - „Jesienna cza-cza”
opiekun: Jolanta Ludkowska
PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE  „PUCHATKOWO”
            - „Toczą się kasztanki trzy”
            - „Owocowe przysmaki”
            - „Już owoców pełen kosz”
opiekun: Dominika Mikuś – Dzieszkowska
Wychowankowie "Puchatkowa" po raz pierwszy brali udział w Koncercie i na prawdę zaprezentowali się bardzo ładnie. Mamy nadzieję, że będą uczestniczyli w następnych imprezach.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3
            - „Skrzydlate ręce” – taniec + śpiew- uczennice kl. III C  
            - „Sweat”- taniec- Aleksandra Koszowska, Jagoda
               Olejniczak, Sara Zawisła – kl. VI B
            - „Cygańska jesień”- Julia Goszczyk kl. V B
            - „Aga-du” - taniec- uczniowie klasy III B
            - „W kasztanowym mieście”- Patrycja Gała kl. V B
opiekunowie: Jolanta Choińska, Sylwia Mróz-Sromek, Marzena Gardys, Joanna Sibilak,
SEKCJA WOKALNA
            - „Wiatr jesienny”- sekcja wokalna
            - „Moja deszczowa piosenka”- Julia Goszczyk
PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 3
            - „Kolorowe liście”- grupa „Wiewiórki”
            - „Kap-kap deszcz pada”- grupa „Sarenki”
            - „Idzie jesień”- grupa „Biedronki”
            - „Gruszka”- grupa „Tygryski”
opiekunowie: Karolina Janowska, Małgorzata Gruzdzis, Małgorzata Zając, Krystyna Kamińska, Iwona Kwast, Justyna Pulut.
SEKCJA TAŃCA LUDOWEGO
            - „Ciągle pada”
opiekun: Jolanta Ludkowska
SEKCJA WOKALNA
            - „Z liściem na trzy czwarte”- Patrycja Gała + sekcja wokalna
            - „A w parkach jesień”- Patrycja Gała + sekcja wokalna
            - „Szumiał las”- sekcja wokalna
wykonawcy: Patrycja Gała, Julia Goszczyk, Szymon Łagoda, Weronika Szymańska,Wiktoria Chrzanowska, Jolanta Pałysa,Weronika Błażejewska,Jagoda Kroczyńska, Liwia Stolarczyk, Klaudia Stolarczyk, Martyna Witek, Wiktoria Witek, Maria Kulesza.
Opiekun: Jan Kubiak
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1
            - „Jesienna poleczka” – taniec i śpiew, uczniowie klasy I B
            - „Za oknem jesień”- Mirosława Salamon
opiekun: Alicja Hajczewska, Jolanta Ludkowska
SZKOŁA PODSTAWOWA W GLINCE
            - „Kasztany”- Weronika  Szalkowska
            - „Czerwona jarzębina" - Martyna Matyla
            - „Ciągle pada”- Aleksandra Kurpiel
opiekun:  Mariusz Gustaw
Każde młody artysta otrzymał z magicznej skrzyni czekoladę, która miała wynagrodzić trud i stres związany z występem. Impreza spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Jak zwykle nie zawiedli rodzice i dziadkowie, którzy z dumą oglądali popisy pociech i uwieczniali je na zdjęciach.
Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

piątek, 19 października 2012

środa, 17 października 2012

Nauka gry na perkusji

W dniach 17 - 19.10.2012 r. zajęcia nauki gry na perkusji odwołane.

poniedziałek, 15 października 2012

piątek, 12 października 2012

Dzień Edukacji Narodowej


12 października 2012 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Górze uroczyście obchodzono gminno - powiatowy Dzień Edukacji Narodowej. Punktualnie o godzinie 12.oo przy wspaniale rozbrzmiewającej muzyce zespołu Big Band rozpoczęto uroczystość. Dwunastu muzyków Domu Kultury w Górze swój krótki koncert zadedykowali dla swoich nauczycieli oraz wszystkich pracowników oświaty. W tym szczególnym dniu okolicznościowe przemówienia wygłosili między innymi: Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, Starosta Górowski Piotr Wołowicz, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz. Były życzenia oraz podziękowania skierowane do Nauczycieli, Grona Pedagogicznego  za codzienny trud jaki wkładają w przekazanie swojej wiedzy uczniom i dla pracowników oświaty za codzienną pracę na rzecz naszej lokalnej edukacji. Słowa podziękowań popłynęły również w kierunku Domu Kultury w Górze jako placówki edukacyjnej a w szczególności do dyrektora Danuty Piwowarskiej - Berus i instruktora ds. muzyki Jana Kubiaka. 

Następnie z okazji Święta Edukacji Narodowej wręczone zostały dyplomy i nagrody najbardziej zasłużonym pracownikom oświaty naszej gminy. W tym roku Nagrodą Burmistrza Góry uhonorowani zostali:

1.      Lilianna Biedulska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze
2.      Bożena Domańska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze
3.      Dorota Adamska – dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa Gimnazjum i Przedszkole w Czerninie
4.      Mariola Żywicka – dyrektor Gimnazjum nr 1 w Górze
5.      Urszula Ratajczak – dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Górze
6.      Helena Szczepańska – dyrektor Przedszkola Publicznego nr 3 w Górze
7.      Urszula Szawaryn – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze
8.      Katarzyna Wiśniewska – nauczyciel Gimnazjum nr 2 w Górze
9.      Elżbieta Maćkowska – nauczyciel Gimnazjum nr 2 w Górze


Nagrodą Starosty Górowskiego:

1. Teresa Witkowska – nauczyciel Zespołu Szkół w Górze
2. Ewelina Waląg – nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Górze.

 Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej:

1. Mielczarek Krzysztof – dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze

Odznaczenia Państwowe za Długoletnią Służbę:

Medal złoty:
1. Bordulak Zofia Marianna – nauczyciel Zespołu Szkoła Podstawowa Gimnazjum i Przedszkole w Czerninie
2. Pieprz Anna – nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Górze
3. Podwińska – Bućkowska Barbara – nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Górze

Medal srebrny:
1. Gruzdzis Małgorzata Maria – pracownik Przedszkola Publicznego nr 3 w Górze
2. Maćkowska Grażyna – pracownik Przedszkola Publicznego nr 3 w Górze
3. Pacholska Aleksandra Stanisława - pracownik Przedszkola Publicznego nr 1 w Górze
4. Pankiewicz Teresa – nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Górze
5. Wyskiel Anna – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze

Medal brązowy:
1. Dudzińska Małgorzata Teresa – nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Górze
2. Jankowska Małgorzata – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze
3. Kruszka Julita Joanna – pracownik PCDNiPPP w Górze
4. Mika Marta Anna – pracownik PCDNiPPP w Górze
5. Ptak Iwona – pracownik PCDNiPPP w Górze
6. Walczak Ewa Maria – pracownik PCDNiPPP w Górze
7. Wawer Renata – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze

Medalem Komisji Edukacji Narodowej zostali nagrodzeni:
1. Burdziuk Robert – nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Górze
2. Chmiel – Kwaśnica Aneta – pracownik PCDNiPPP w Górze
3. Dembińska Jolanta – nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Górze
4. Jurga Katarzyna – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze
5. Kantorczyk Jolanta – nauczyciel Zespołu Szkoła Podstawowa Gimnazjum i Przedszkole w Czerninie
6. Kopko Dorota – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze
7. Rojda Kazimiera – nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Górze
8. Szuper Renata – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze
9. Woźniczka Tomasz – nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Górze

,,Belfer na szóstkę''
W ogłoszonym plebiscycie - Panoramy Leszczyńskiej, na najbardziej lubianego przez uczniów nauczyciela - wygrała nauczycielka historii w Gimnazjum nr 2 w Górze Elżbieta Maćkowska. Zwyciężczyni konkursu wręczono piękną statuetkę wykonaną z brązu autorstwa znanego rzeźbiarza Ireneusza Daczki. Ponadto nauczycielka historii spędzi weekend w apartamencie ,,Londyn’’ w Kołobrzegu oraz zostanie zaproszona na uroczystą kolację dla dwojga w restauracji Wieniawa w Lesznie. Szkoła natomiast, w której uczy otrzymała dvd ufundowane przez firmę ,,Elsett Electronics,, Ernesta i Danuty Schmidtów z Leszna. 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Całą uroczystość została poprowadzona przez st. instruktora ds. środowiskowych i  muzyczno - technicznych Domu Kultury  Adriana Kasprzaka. Wydarzenie uświetnił również program artystyczny przygotowany przez zespół Big Band Domu Kultury w Górze, uczniów Gimnazjum Nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego w Górze pod kierunkiem Dominika Schulza, Anety Juski i Macieja Kostyka.